Avižinis - avižų kisielius

2020-10-22 Autorius WorldRecipes.lt

Avižinis - avižų kisielius
Avižinis kisielius turi praktiškai magišką reikšmę senose Lietuvos Kūčių tradicijose, kaip rašoma N. Marcinkevičienės Metuose, avižinis kisielius, iki dvidešimto amžiaus vidurio buvo privalomas Kūčių vakarienės patiekalas. Šį kisielių senovėje virdavo kaip auką protėviams, vėjui ir stichijoms, bei palikdavo per naktį ant palangės. Jo gaminimo procesas yra neatsiejamas nuo kerėjimų ir užkalbėjimo elementų.  Dažnai prisimenama, kad kai motina virdavo kisielių, tai vaikai turėdavo basi bėgioti aplink ir kartoti kalbėjimus. Na, o tie užkalbėjimai turėjo lemti vaikų greitumą ir sveikumą. 

Šį avižinį kisielių išvirti nėra taip paprasta kaip paprastą su krakmolu sutirštintą kisielių, tačiau jo skonis begalo švelnus ir malonus. Jeigu neturite kantrybės ar laiko eiti per visus recepte nurodytus etapus, galite tiesiog virti įprastą kisielių – tarkime spanguolių, ir sutirštinti jį ne su krakmolu, o su avižiniais miltais, tai bus visai nebloga alternatyva. Linkiu viesiems grąžinti avižinį kisielių ant Kūčių stalo.

Užsiregistravę ir prisijungę vartotojai mato mažiau reklamų

Ingredientai

  • pakelio avižų dribsniai: 1 pakelio
  • juoda duona: 1 riekutės
  • vanduo
  • cukrus: 4 valgomųjų šaukštų
  • druska: 0,5 arbatinio šaukštelio

  Recepto paruošimas

 1. 1. Iš pradžių avižas perplauname, supilame į emaliuotą puodą, užpilame vandeniu, kad apsemtų ir padedame juodos duonos riekutę. Uždenkite kelis kartus perlenktą marlę ir palikite rūgti.
 2. perplautos avižos rūgimui
 3. 2. Po pirmos dienos pasižiūrime ar pakankamai vandesn įpylėme. Jei visą vandenį avižos sugėrė, tuomet įpilame dar vandens ir paliekame antrai dienai.
 4. Reklama
 5. 3. Antrą dieną avižos turi pradėti kvėpėti rūgščiai, duonos riekutė turi būti visiškai sutęžusi, tad iš to galima suprasti, jog jau surūgo.
 6. 4. Duonos riekutę atsargiai išimame, skystį nupilame, avižas perplauname litre vandens ir tą skystį supilame į pirmąjį nupiltąjį.
 7. 5. Pastatome virti. Turime nuolat maišyti ir pasirinkti gerą puodą, nes tik ir taikosi prisvilti. Pilame 4 valgomuosius šaukštus cukraus ir 0,5 arbatinio šaukštelio druskos. Taip gaunasi skanus saldžiarūgštis skystokas kisielius.
 8. avižų kisielius
 9. 6. Rekomendacija: Daugiau kisieliaus receptų rasite: Kisieliaus receptai.