Lapinių kopūstų traškučiai - čipsai

2020-03-01 Autorius Segebutės užrašai

Lapinių kopūstų traškučiai - čipsai
Manau, kad lapiniai kopūstai jau nebėra naujiena Lietuvoje, o sodininkai ją tikrai privalo pamėgti, kadangi ši daržovė yra nereikli, patvari, dekoratyviai graži - šiaip garbiniuotais kopūstais galima takelių kraštus apsisodinti. Lapiniai kopūstai yra artimiausi laukinių kopūstų giminaičiai, žinoma, kad jie buvo naudojami maistui dar senovės romėnų ir graikų.

Lapiniai kopūstai dar vadinami pačia sveikiausia daržove. Žalias chlorofilas - odos sveikatos, žarnyno, imuniteto ir laimės eliksyras. Lapinių kopūstų yra paplitusios trys rūšys:

1. garbiniuoti - tokie, kuriuos ir ruošiu recepte
2. dekoratyviniai arba ornamentiniai - stipriau garbiniuoti, tinka prie centrinių namo laiptelių sodinti
3. dinozauriniai - šviesesniais ir tamsesniais plėmais, karpytais kraštais. 

Ši daržovė turi vertingų medžiagų kaip augalinis kalcis, vitaminai A, C, B6; magnio, kalio, vario, mangano, geležies, sieros ir fosforo augaliniai junginiai - tai gyvos žalios fito-ląstelės, nesulyginamos su vitaminais ir papildais tabletėse. Taip pat lapiniai kopūstai yra pilni vitamino K, kuris reguliuoja kraujo krešėjimą, naikina pajuodusius paakius, yra kraujagyslių apsauga nuo kalcifikacijos. Taip pat šie kopūstai turi karotenoidų ir flavanoidų - vėžio ląstelių priešų, bei liuteino ir zeaksantino, kurie reikalingi akių sveikatai.

Termiškai apdoroti lapiniai kopūstai turi suaktyvėjusius antioksidantus, kurie išvalo organizmą nuo tulžies rūgšties pertekliaus, mažina blogo cholesterolio kiekį kraujyje bei mažina širdies ligų riziką. Tad jei esate sveiki ir norite tokiais likti, arba žinote asmenį kuriam reikia sveikatos "stiprintuvo" - mėgaukitės patys ir kitus vaišinkite šiais nuostabiais lapiniais kopūstais.

Šie traškučiai neturi būti visiškai sausi, tad nereikia kepinti iki rudumo. Kadangi visos orkaitės yra skirtingos ir kiekvieno virtuvės šeimininko kopūstai bus skirtingo drėgnumo/jaunumo/šviežumo - patariu kas 2-3 min varstyti orkaitę ir patikrinti kaip vyksta kepimas. Man patys skaniausi nesudžiūvę kopūstų traškučiai jie būna dar šiek tiek tamprūs, kramtosi lyg guma, o skonis "ilgai grojantis". Lapinių kopūstų traškučių skonis yra kažkas tarpinio tarp kepintų briuselio ir paprastų kopūstų, bet yra skaniau už abi rūšis.

Labai svarbu, kad ruošdami nepadaugintumėte druskos ir aliejaus, kaip aš padariau kepdama pirmąjį kartą. Išprieskoniuoti lapiniai kopūstai prieš kepimą buvo idealaus skonio, o iškepę lapeliai susitraukė, išdžiūvo, jautėsi per daug druskos ir riebalai nuo jų tiesiog varvėjo.

Mūsų šeimoje visiems be išimties labai skanus RAW šio recepto variantas - jie termiškai neapdoroti, tik išmaišyti prieskoniuose ir alyvuogių aliejuje, palikti skoniams persisunkti maždaug 1 val. Po valandos lapai tampa ryškiai žali, kiek minkštesni, bet vis dar natūraliai traškūs, labai smagu juos tokius šviežius pakramtyti. Tikrai rekomenduoju šiuo valgiu nustebinti savo artimuosius. Šis patiekalas gali atstoti salotas ar garnyrą, jis labai tinka prie tamsios mėsos - jautienos didkepsnio, avienos ar antienos. 
Reklama

Paruošimui reikia kepimui orkaitėje tinkančią blėkutę (arba dvi), išklotą su silikoniniu lakštu arba kepimo popieriumi, didelį dubenį ir salotų džiovinimo karuselę. Išeiga - viena sveikuoliška veganiška/vegetariška porcija arba 4 garnyrai prie mėsos (4 užkandžiai).

Ingredientai

  • lapinių kopūstų: 400 gramų
  • alyvuogių aliejaus: 30 mililitrų
  • druskos: 1/2 arbatinio šaukštelio
  • šviežiai maltų juodųjų pipirų: 1/2 arbatinio šaukštelio
  • sezamo sėklų: 1 valgomasis šaukštas

  Recepto paruošimas

 1. 1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių C.
 2. 2. Pašalinkite lapinių kopūstų kietus stiebus: tiesiog nuo koto nubraukite į dubenį visą lapinę dalį. Didesnius lapus suplėšykite į vieno kąsnio gabalėlius. Geriausiai šiuos kopūstus plauti panardinus ir makaluojant dubenyje šalto vandens, kad nubyrėtų visas smėlis į dubens dugną.
 3. lapiniai kopūstai
  Reklama
 4. 3. Lapus išgriebkite ir nusausinkite išsukdami juos salotų džiovinimo karuselėje (arba galite naudoti pusę rolės popierinio rankšluosčio ir visus lapus nušluostyti).
 5. 4. Lapelius dubenyje apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir rankomis išmaišykite.
 6. 5. Pasūdykite ir papipirinkite, apiberkite sezamo sėklomis, vėl gerai išmaišykite rankomis, kad prieskoniai pasiskirstytų iš abiejų lapelių pusių.
 7. 6. Išdėliokite lapus ant blėkutės vienu sluoksniu ir kepkite 7-9 minutes, kol lapeliai taps tamsiai žali ir traškūs. Man gavosi dvi pilnos blėkos iš 400 gramų pirktinių garbanotųjų kopūstų.
 8. 7. Lapelius šiek tiek atvėsinkite dar gulinčius skardoje - tada jie bus traškesni. Perkelkite juos į serviravimo dubenį ir mėgaukitės!
 9. 8. Rekomendacija: Daugiau traškučių receptų rasite: Traškučiai.
Obuolių keksiukai vaikams
(14)