Patys skaniausi tradiciniai lietuviški balandėliai

2023-04-23 Autorius WorldRecipes.lt

Patys skaniausi tradiciniai lietuviški balandėliai
Nors galima pagalvoti, kad balandėlius gamina tik lietuviai, bet juos taip pat ruošia rusai, lenkia, baltarusiai ir ukrainiečiai, taip pat Kaukazo tautos. Iš tiesų pats principas visur yra labai panašus, tik skiriasi naudojama mėsa ir prieskoniai. 

Man asmeniškai vieni iš skaniausių balandėlių yra mano pažįstamos armėnės Loros balandėliai. Ji gaminama į mėsos faršą įmaišo savo namų gamybos "Khmeli suneli" prieskonių, o į kunkuliuojantį padažą įdeda kvapiųjų pipirų ir dar kažko - niekaip nesugebėjau neįkalbėti išduoti savo paslapties (sakė nusineš į kapus).

Šį kartą Jums pateikiu mano namų receptą, kurį paveldėjau iš mamos ir močiučių. Iš jų išmokau balandėlius patiekti su karštomis virtomis bulvėmis, jas apliejus pomidorišku balandėlių sultiniu; šakute bulvės yra sutraiškomos tiesiog lėkštėje ir šitaip mėgaujamės skanaus padažiuko prisigėrusia bulvių koše - itin gardu. Mano šeimoje kiti dar labai mėgsta ant balandėlių užsidėti grietinės po šaukštą (man jo nereikia). Kefyras - fantastiškas gėrimas prie šio patiekalo, nieko nėra skaniau. O vietoje salotų prie balandėlių skonio labai tinka marinuotos daržovės: agurkai, paprikos, čilės, aštriai marinuoti pomidoriukai, patisonai ar panašiai.

Jeigu niekada negaminote balandėlių, neišsigąskite - pagaminamas ganėtinai paprastas; darbo maždaug pusvalandis. Kepimo ir troškinimo po dangčiu maždaug 45 minutės, o rezultatas nudžiugins kiekvieną išalkusį žmogų.

Gardesni balandėliai apkepinti iš dviejų pusių, bet tokiu atveju rizikuojate juos suplėšyti bei prarasti jų estetinį grožį. Aš pati įprastai renkuosi nevartyti balandėlių - nejudindama kepinu iš vienos pusės, paskui pilu vandens ir toliau troškinu dar pusvalandį.

Pirkdama visados pasirenku plonų lapų nedidelius du kopūstus, įprastai to užtenka 28-30 vienetų balandėlių pagaminti. Su mažesniu kiekiu net verta prasidėti, nes juk niekados nebūna balandėlių per daug. Dar pažiūriu, kad kopūsto lapai prie koto būtų kuo mažiau susiraukšlėję, o lapų viršunėlės natūraliai blizgėtų lyg padengtos celofanu. Tokių kopūstų lapai gana lankstūs bei neplyšta į juos vyniojant įdarą.

Iš mano asmeninės patirties, maždaug 50 procentų "vaikų tautos" mėgsta balandėlius, o likusi dalis - išvynioja mėsą ir pastumia kopūstą į šalį. Bet alkani vaikai niekada nelieka, jeigu ant stalo patiekti balandėliai.
Reklama

Pagaminimui reikia turėti didelę (maždaug 28 centimetrų skersmens) keptuvę su dangčiu (aš pati asmeniškai vienu sykiu kepu dvejose keptuvėse), 3,5-5 litrų puodą su dangčiu (kuriame tilptų jūsų kopūstas), kulinarines žnyples, mažiuką puodą ryžiams virti ir nedidelį dubenėlį faršui.

Iš nurodytų ingredientų kiekių man gavosi 28 balandėliai.

Ingredientai

  • kopūstai: 2 nedideli (po 750 gramų kiekvienas)
  • mėsos faršas: 800 gramų (tinka kiaulienos ar kelių mėsų mišinys)
  • druska: 1 valgomojo šaukšto
  • svogūnai: 1 didelio (150 gramų)
  • ryžių kruopos: 0,5 stiklinės
  • alyvuogių aliejus: 2-3 valgomųjų šaukštų
  • pomidorų pasta: 2 valgomųjų šaukštų
  • lauro lapeliai: 4
  • šviežiai malti pipirai: 0,5 arbatinio šaukštelio
  • juodųjų pipirų žirneliai: 0,5 arbatinio šaukštelio
  • jūsų mėgstami prieskoniai mėsai: 1 arbatinio šaukštelio ("Khmeli sunėli", mairūno, krapų, petražolių ar kt. - nebūtinai)

  Recepto paruošimas

 1. 1. Pirmiausia trečdalį puodo pripildykite vandens bei užvirinkite.
 2. verdantis vanduo
 3. 2. Išpjaukite kopūstų kotelius.
 4. išpjaunami kopūstų koteliai
  Reklama
 5. 3. Tuomet kopūstus paeiliui, koto išpjovos dalimi žemyn, nardinkite į virš nedidelės liepsnos verdantį vandenį, puodą uždenkite bei virinkite maždaug 5 minutes. Ištraukus (naudokite kulinarines žnyples), kopūstui leiskite kiek atvėsti. Dabar neįplėšiant atskirkite kiek galima daugiau išorinių lapų (man pavyksta maždaug po 7 lapus atskirti). Kartokite kopūstų virimą dar 5 minutes bei vėl atskirkite bent po 7 lapus nuo kiekvieno kopūsto. Viso turi būti atskirti maždaug 28 gražūs kopūstlapiai. Kiekvieno kopūstlapio apačioje peiliu nupjaukite lyg kauburį atsikišusią koto dalį, kad lapas būtų maždaug plokščias bei lankstus. Kopūstų viršūnėlės neturi būti apvirusios.
 6. 4. Tuo tarpu, kol apvirinėjate kopūstus, susmulkinkite svogūną.
 7. susmulkinti svogūnai
 8. 5. Pripylus 200 mililitrų vandens, mažame puode apie 15 minučių virkite ryžius.
 9. verdami ryžiai
 10. 6. Tuomet dubenyje sumaišykite faršą, svogūnus, virtus ryžius, pasūdykite 1 arbatiniu šaukšteliu druskos, pridėkite šviežiai maltų juodųjų pipirų, kitų pasirinktų prieskonių - pagal norus.
 11. paruoštas faršas balandėliams
 12. 7. Patarimas: Balandėliai gausis skanesni, jeigu faršą savo virtuvėje susimalsite patys, o ne naudosite pirktinį, su juo patiekalas nebūna toks skanus. :)
 13. malamas faršas
 14. 8. Tada keptuvėje virš vidutiniškos liepsnos įkaitinkite pusę aliejaus kiekio. Iš faršo rankomis formuokite cilindro formos maltinukus, juos vyniokite į kopūsto lapą pradedant nuo koto apačios, užverskite vidun kopūstlapio šonus ir toliau vyniokite iki pat lapo galo.
 15. 9. Dėkite pagamintus balandėlius į keptuvę - lapo galu ant dugno. Pripildžius visą keptuvę balandėliais (man pačiai tilpo po 14 vienetų), uždenkite dangčiu bei kepkite nejudinant maždaug 10 minučių.
 16. pagaminti balandėliai keptuvėje
 17. 10. Dabar į keptuvę su balandėliais dėkite 2 lauro lapus, 1 valgomąjį šauktą pomidorų pastos, kelis juodųjų pipirų žirnelius, pilkite vandens, kad apsemtų balandėlius iki pusės, lengvai pasūdykite ir, uždengus dangčiu, virš nedidelės liepsnos troškinkite (kunkuliuokite) maždaug pusvalandį.
 18. troškinti balandėliai
 19. 11. Po to išdėkite iškepusius balandėlius į servavimo indą bei apliekite juos susidariusiu buljonu, kuriame jie virė. Kartokite kepimą bei troškinimą su likusiais 14 balandėlių.
 20. patiekti balandėliai
 21. 12. Balandėliai, laikomi sandariame indelyje, šaldytuve, aplieti savo padažu, išlieka žvieži bei skanūs apie 4-5 dienas. Skanaus!
 22. balandėliai

Laima

Ir visa tai per pusvalandi😁
Atsakyti

Agnė

Man balandėliai yra skaniausias lietuviškas patiekalas. Galėčiau juos valgyti ir valgyti. :)
Atsakyti
Patys skaniausi tradiciniai lietuviški balandėliai

Bobute

Tikrai balandėliai yra man skaniausias "lietuviškas" patiekalas, nėra man cepelinai pats skaniausias gėris. O štai šis paprasčiausias receptas su pomidorų pasta, aš dar pilu lengvą grietinėlę mano namiškių yra pavadintas dievišku. Tik pipirai, lauro lapai. Aš nekepinu jų iš pradžių, o tušinu Delimano puode. Super.
Atsakyti
Maltos mėsos zrazai su įdaru
(37)
Kiaulienos kukuliai su daržovėmis slyvų padaže
(1)
Greitas maltos mėsos šnicelis
(77)
Kesadilijos su malta mėsa ir daržovėmis
(2)
Jautienos ir cukinijos kukuliukai su barbekiu padažu
(2)