Čeremša - meškinių česnakų ir kiaušinių salotos

2021-11-24 Autorius Su šaukštu aplink pasaulį

Čeremša - meškinių česnakų ir kiaušinių salotos
Dar nė vienu metu man neteko girdėti, kad Lietuvoje tiek mano draugų pradėtų valgyti meškinius česnakus (lot. allium ursinum) arba kitaip čeremša. Gamtosaugininkai net pasisakė, kad pavasario gėrybių mėgėjai, nusiaubė miškus ir surinko šiuos augalus be jokios tvarkos ir saiko. Bet žmonės atsakė, kad miške drausti nusiskinti česnako laišką - nesąžininga bei visiškai nemotyvuota. Treti galvoja, kad meškinius česnakus geriausia auginti yra savo darže, nebijant nei baudų už jų rinkimą, nei miškuose tykančių erkių.

Mano pačios asmeninė pozicija tokiu klausimu nėra itin tvirta ir vienareikšmiška. Nors viena vertus, nepateisinu tų, kurie nusiaubia jų augimvietes - juk meškiniai česnakai priklauso saugotinoms, į Raudonąją knygą įrašytoms rūšims. Jų plotai mūsų laukinėje gamtoje nėra tokie dideli kaip, pvz., Sibiro taigoje arba Didžiosios Britanijos giriose. Kažkur internete esu perskaičiusi, kad mūsų miškuose meškiniai česnakai prieš kelis šimtus metų visai neaugo: tikriausiai jie iš pradžių kaip dekoratyviniai augalai atkeliavo į kai kurių gražių dvarų parkus, o po to užsisėjo gretimuose miškuose, tad net šiomis dienomis jų aptikti įmanoma toli gražu ne bet kurioje pakrūmėje. Nesiimsiu spręsti, ar tokia teorija teisinga, bet faktas lieka faktu: jei esate sąmoningas, įstatymus gerbiantis pilietis, ir jei jums rūpi biologinės įvairovės išsaugojimas, miškuose nederėtų elgtis kaip tik norisi, kad ir kaip mėgstate pavasarinius žalumynus. Kita vertus, yra teigiama, kad šiuo metu meškinių česnakų populiacijos yra sėkmingai atkurtos. Tai gali būti, užuot nubaudus žmones už mažiausią nuskintą lapelį, atsakingoms valdžios institucijoms verta įvesti paprasčiausias taisykles, kaip meškinius česnakus rinkti, nepadarant jiems jokios žalos? Panašiai, kaip jau yra įvestos, tarkime, lašišų žvejybos taisyklės? Gi kiekvienas mūsų turi ne tik pareigą rūpintis savo šalies gamtos turtais, bet ir, susiklosčius tinkamos aplinkybėms, privilegiją jais pasinaudoti.

Bet kol kas mūsų įstatymai yra tokie, kokie yra, ir kol jie nepasikeis, tikriausiai geriausia strategija, norint pavasarį pasilepinti meškiniais česnakais - puoselėti savąsias daržininkystės tradicijas. Tačiau, įveisti šiuos augalus nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Nors įvairiose mūsų parduotuvėse galima nesunkiai aptikti meškinių česnakų sėklų, deja, jos pridygsta tikrai nenoriai. Kiek man pavyko pačiai išsiaiškinti, meškinių česnakų sėklos daigios būna itin neilgai, o kol jos surenkamos, supakuojamos, atvežamos į parduotuves, neperkamos ir pasėjamos, jau spėja net ir pasenti. Yra sakoma, kad iš sėklų kai kas meškinių česnakų visgi užsiaugina, tik nežinau, pirktinių, ar surinktų miškuose - pastarosios, galvoju, yra nepalyginamai daigesnės. Na, o man pačiai asmeniškai meškiniai česnakai iš pirktinių sėklų nedygo niekaip: ne vienerius metus pirkausi įvairiausių firmų sėklas, sėjau ir iš rudens, ir pavasarį, ir į vienokią dirvą, ir į kitokią - be visiškai jokio rezultato. Meškinių česnakų pavyko įsiveisti tik tuomet, kai jų svogūnėlių su daigais gavau iš savosios anytos sodo. Reikalai iškart pakrypo į geresnę pusę: česnakai prigijo ir ėmė daugintis ir dukteriniais svogūnėliais, ir natūraliai subrandintomis bei išbarstytomis sėklomis. Kartą sudygusius, juos auginti palieka nebesudėtinga - nėra svarbu, ar lysvėje, ar sodo pakraštyje. Tai yra daugiamečiai augalai, kurie, esant geroms sąlygoms, duos derlių dar ilgus metus. Meškiniams česnakams numatytoji vieta turi būti pavėsinga bei drėgna, o žemė trąši. Taip pat, sakoma, kad meškiniai česnakai geriausia auga tuomet, kai naktį juos apšviečia mėnesiena, tad šiuos augalus sodinti esą privalu kokiame nors šlaite. Deja, įtikinamai paaiškinti šito patarimo prasmės negalėčiau, užtai esu visiškai tikra, kad paieškoti meškinių česnakų svogūnėlių tikrai verta. Jų galima rasti sodininkų entuziastų ūkeliuose ir net įsigyti botanikos soduose.

Mano pačios naudojami meškiniai česnakai yra rinkti sode, o ne gamtoje, bet dėl to nė kiek ne prastesni už laukinius. Kadangi natūralių meškinių česnakų augimviečių galite aptikti daugelyje šalių - nuo Airijos iki Kaukazo, tai ir receptų su šiais augalais esu prisikaupusi nemažai. Tiesa, didžioji jų dalis reikalauja meškinius česnakus termiškai apdoroti (pvz. dedant į pyragėlių įdarus), o aš šį kartą labai norėjau patiekti juos žalius, kad šeima gaut taip reikalingų vitaminų. Tokiu atveju, salotos būna pati pirmoji į mano galvą atėjusi mintis.

Šių salotų skonis priklausys ne tik nuo ingredientų, bet ir nuo to, kaip juos pasirinksite supjaustyti. Man pačiai patinka meškinius česnakus supjaustyti itin siauromis juostelėmis, o agurkus - sutarkuoti šiaudeliais. 
Reklama

Jei salotas norite tiekti ne kaip garnyrą, o kaip pagrindinį patiekalą, meškinius česnakus maišome su kietai virtais kiaušiniais. Tai klasikinis, Rusijoje itin paplitęs ir mėgstamas pavasarinis derinys, dažnai skaninamas ne tik grietine, bet ir majonezu (arba grietinės ir majonezo mišiniu). Kai kas į tokias salotas papildomai dar įdeda svogūno arba svogūno laiškų, ridikėlių, agurko ir net pomidorų. Man pačiai patinka itin švelnus meškinių česnakų aštrumas, tad nei svogūnų, nei ridikėlių aš į salotas nededu. 
Reklama

Tiesa, jei į salotas dėsite agurką, jas valgyti geriausia nieko nelaukiant, nes pastovėjusios salotos greičiau prikaupia vandens. Tai skanus, nesunkus, bet vitaminingas ir sotus valgis, ypač jei salotas skanausite su juoda duona. Šį kartą aš salotas ruošiau pavakariams, bet jas galite valgyti bet kada. Jei kam nors aktualu, dar pridursiu, kad, kitaip nei valgant patiekalus su tikrais česnakais, burnoje meškinių česnakų kvapo nelieka.
Reklama

Taigi, auginame meškinius česnakus, pavasarį valgome juos į sveikatą, gardžiuojamės, dalinamės su kitais - ir būname sveikuoliais, kurie nesiaubia miškų! :)

Ingredientai

  Салат из черемши с яйцом - čeremša meškinių česnakų ir kiaušinių salotos:
  • čeremša - meškinių česnakų laiškai: ~4 didelių saujų
  • agurkai: 1 (nėra būtina)
  • kiaušiniai: 4 (kietai virti)
  • grietinė ir/arba majonezas: 4 valgomųjų šaukštų (arba pagal skonį)
  • druska 
  • juodieji pipirai
  • juoda duona (patiekimui)

  Recepto paruošimas

 1. 1. Pirmiausia meškinių česnakų laiškus nuplauname, nusausiname ir supjaustome plonomis juostelėmis.
 2. čeremša - meškinis česnakas
 3. 2. Jei naudosite, susmulkiname agurką (aš pjausčiau pjaustykle plonais šiaudeliais).
 4. Reklama
 5. 3. Susmulkiname virtus kiaušinius; jei norisi, pasiliekame kelias skilteles papuošimui.
 6. 4. Tada visus ingredientus sumaišome dubenyje su grietine ir/arba majonezu.
 7. 5. Pagal skonį pagardiname druska bei pipirais.
 8. 6. Jei norisi, kad kiaušinio gabaliukai mažiau suirtų, galima pirmiausia su pagardais išmaišyti tik žalumynus, o kiaušinius atsargiai įmaišyti paskui.
 9. 7. Kai jau salotos bus jūsų norimo skonio, leidžiame joms kelias minutes pastovėti (bet ne per ilgai, kad nepavandenytų, ypač jei yra naudojamas agurką).
 10. 8. Valgome su mėgstama duona. Prie šių salotų itin tinka senamadiška, ne itin puri, rūgštoka juoda duona. Skanaus!
 11. čeremša salotos su kiaušiniais
 12. 9. Rekomendacija: Daugiau salotų receptų rasite: Salotos.
Čeremša - meškinių česnakų ir kiaušinių salotos
Gaivios salotos su feta sūriu ir pomidorais
(9)
Kalafiorų salotos su sojos padažu
(3)
Žalios Iceberg salotos su krevetėmis
(6)
Gurmaniškos steiko salotos su mėlynojo sūrio padažu
(1)