Naminis prieskonių mišinys Za’atar

2022-01-16 Autorius Strelka belka

Naminis prieskonių mišinys Za’atar
Jeigu būti visai tiksliems, tai za’atar’as yra augalas, bet šiomis dienomis paminėjus žodį za’atar jis įprastai yra suvokiamas kaip prieskonių mišinys, neatsiejamas nuo Vidurio Rytų virtuvės. Ir vieno recepto jis tikrai neturi. Jeigu rasite parašyta, kad tai yra autentiškas receptas, tai rekomenduoju netikėti. Šaltibarščių vieno recepto mes irgi neturime. Kiekvienas regionas, kiekviena šeimininkė turi savo šiek tiek kitokį variantą. Pvz., internete radau, kad Jordanijoje į šį mišinį yra dedama labai daug žagrenio, Libane galima rasti gaminant su džiovinta apelsino žievele. O ir apskritai ten žmonės nėra linkę išduoti savo za’atar’o sudėties. Man asmeniškai tai vienas fantastiškiausių prieskonių mišinių šioje žemėje - galėčiau jį uostyti nesustodama, ypatingai jeigu yra įdėta mėtos ir/arba juozažolės (isopo).

Kaip pasidaryti? Šį prieskonių mišinį sąlyginai galite padalinti į 3 dalis - džiovintos žolelės, žagrenis ir sezamo sėklos. Visos proporcijos gali būti reguliuojamos pagal jūsų skonį. Pačio elementariausio mišinio receptas yra čiobrelis, žagrenis bei sezamų sėklos. Jei namuose neturite arba nerandate pirkti žagrenio, tai jo tikrai galite ir nenaudoti - aš asmeniškai jį retai kada dedu, bet tada jau vien su čiobreliu neišsisuksite. Į džiovintų žolelių dalį šalia čiobrelio įmaišome dar ir raudonėlio bei mairūno lygiomis dalimis. Taip pat įmanomi variantai su džiovintomis mėtomis, kuminu, kalendra (sėklos), šalaviju, juozažolėmis arba net apelsino žievele.

Za’atar’ą taipogi galite gaminti ir iš šviežių žolelių. Kai kurie virtuvės šefai rekomenduoja vis paprastą variantą - lygiomis dalimis paimame šviežio čiobrelio, mairūno ir raudonėlio, prasukame virtuviniame kombaine iki viskas bus susmulkinta. Įberiame šiek tiek druskos, kepintų sezamo sėklų ir kokius 4-5 kartus daugiau žagrenio. Viską išmaišome. Laikome šaldytuve iki 5 dienų.

Kur pirkti? Mišiniui prieskonius, aišku, galima nusipirkti iš parduotuvės atskirai. Bet kuo toliau, tuo labiau aš galvoju, kad prieskoninių žolių, kurios auga ir pas mus, tikrai neverta pirkti prekybos centruose. Jeigu tikrai neturite galimybės prisirinkti patys, tai pirkite turguje šviežias žoleles sezono metu ir jas džioviname, arba perkame iš žolininkų jau džiovintas. Mano svarbiausias argumentas - šviežumas. O ir čiobrelis bus kokybiškesnis ir kvapesnis nei tas pirktas iš kai kurių specializuotų parduotuvių arba prekybos centrų.
Reklama

Kur naudojamas? Kaip kiti visur mėgsta berti vegetos prieskonius, taip aš pati visur naudoju za’atar’ą. Sumaišius su alyvuogių aliejumi gausite fantastišką padažą ant pitos ir ne tik, taip pat prieš kepant orkaitėje juo galite ištrinti vištą (ar vištienos dalis), mėsą, daržoves, gausiai užbarstyti ant humuso, falafelių, sumaišius su citrinos sultimis labai tiks prie keptos žuvies, prie kiaušinių arba omleto, į pomidorų salotas, maišykite su baklažanu, ant grilio keptomis daržovėmis ir taip toliau. Variantų yra daugybė. Labai rekomenduoju pasigaminti jau šiandien! 

Užsiregistravę ir prisijungę vartotojai mato mažiau reklamų

Ingredientai

    • druska: 1 arbatianio šaukštelio
    • džiovintas raudonėlis: 3 valgomųjų šaukštų
    • džiovintas čiobrelis: 2 valgomųjų šaukštų
    • džiovintas mairūnas: 1 valgomojo šaukšto
    • džiovinta mėta: 1 valgomojo šaukšto
    • džiovinta juozažolė: 1 valgomojo šaukšto
    Taip pat:
    • kepintos sezamo sėklos: 3 valgomųjų šaukštų
    • žagrenis (sumac)*: 4 valgomųjų šaukštų

    Recepto paruošimas

  1. 1. Pastebėjimas*: Žagrenis yra gana rūgštus ir anksčiau būdavo naudojamas vietoje citrinos. Jeigu iki šiol nė karto jo nemėginote, tai pirmiau galite dėti jo kiek mažiau.
  2. 2. Jeigu Jūsų visi prieskoniai yra pirkti iš parduotuvės ir jie jau susmulkinti, tai tiesiog sumaišome visus nurodytus ingredientus tarpusavyje.
  3. Reklama
  4. 3. Jeigu žolelės yra džiovintos, tai iš pradžių jas susmulkiname jas kombaine. Jei norite kad būtų visai viskas susmulkinta, sumalame kavamale.
  5. 4. Po to sumaišome su žagreniu ir kepintomis sezamo sėklomis. Skanaus!
  6. 5. Rekomendacija: Daugiau prieskonių receptų rasite: Prieskonių receptai.
Romesco padažas
(1)
Jautienos kepsnys - steikas su pipiriniu padažu
(1)
Old Bay prieskonių mišinys
(2)