Scrambled eggs receptas - plakta kiaušinienė su grietine

2021-10-12 Autorius WorldRecipes.lt

Scrambled eggs receptas - plakta kiaušinienė su grietine
Tenka Jums visiems prisipažinti, kad su pusryčiais turiu itin jau savotišką santykį. Vis bandau juos pamėgti valgyti kiekvieną rytą, bet darbo dienomis iš ryto įprastai apsiriboju vienu ganėtinai dideliu puodeliu kavos su ryžių pienu, o rimčiau pavalgau jau tik gerokai po pietų. Bet tingūs šeštadienio ir sekmadienio (ir žinoma nedarbo dienų) rytai (jeigu kokią 11-12 valandą dar įmanoma pavadinti rytu) - visiškai skirtingas dalykas. Tomis nuostabiomis progomis, kai tik nereikia niekur skubėti ir yra galimybė neišlindus iš pižamos ramiai sukiotis virtuvėje, itin smagu nudžiuginti save bei namiškius. Tikriausiai jau kokį dešimtmetį būtent tokia plakta kiaušinienė (scrambled eggs) yra mano labiausiai "firminis" pusryčių ir labiausiai pamiltas patiekalas. Aš mėgstu jos atnešti į lovą savo draugui arba pavaišinti šeimą ir bičiulius išvykų į sodybą metu.

Beje, tobulą plaktą kiaušinienę atradau tikrai ne iš pačio pirmo karto. Tiesą pasakius, visi pirmieji bandymai baigdavosi tai sausais, tai nekokios išvaizdos, tai beskokais kiaušiniais. O po to radau garsiojo Gordon Ramsay receptą. Jo pagrindinė esmė - pirmiausia į nedidelį puodą įmušame kiaušinius, įdedame šiek tiek sviesto (bet neplakame!) ir tik tuomet, uždėjus ant kaitlentės su didele kaitra, imame maišyti. Kita labai taisyklė geram scramble'ui - visko neperkepti. Pakaks sulaukti, kad mūsų kiaušiniai nebebūtų skysti, ir galite dėti į lėkštę. Šios plaktos kiaušinienės didžiausias privalumas - labai švelnus, bet turtingas skonis ir tobulai drėgna, kreminė tekstūra. Taip pat, šis patiekalas gali būti itin universali pusryčių bazė. Jis labai dera tiek su juoda rugine arba skrudinta balta duona (arba kruasanu), tobulai "susijungia" su lašiša, bet nebijo ir ryškesnių skonių, kaip pvz. kepta šoninė. Kai tik laiko pasisukioti savo virtuvėje turiu daugiau, į pusryčius mėgstu labai įtraukti ir daržovių. Tada plaktą kiaušinienę bandau derinti su orkaitėje keptais pomidorais, teriyaki grybukais bei paprikomis arba avokadų salotomis. Trumpai tariant, visiška fantazijos laisvė begalinė. :)
Reklama

Taip pat svarbu pažymėti, kad G. Ramsay savąjį scramble'ą gamina mažame puode, bet mano pačios praktika parodė, kad reikalo tikrai nepagadina ir nesvylanti keptuvė aukštais kraštais. Ypač tais atvejais, kai turimi puodai - plonadugniai ir greitai svylantys, o puodo šveitimas užtrunka ilgiau nei gamybos bei valgymo procesas kartu sudėjus. :) Gaminant Gordono plaktą kiaušinienę ir kitur šiek tiek nukrypstu nuo jo originalios metodikos. Pvz., G. Ramsay rekomenduoja gaminant net 4-5 kartus nuimti bei vėl uždėti maišomą puodą ant kaitros. Aš to tiek kartų nekartoju - įprastai man užtenka ir dviejų tokių "pravėsinimų". Einam gaminti kartu ir pasimėgauti tobulais pusryčiais! :) 

Ingredientai

  • kiaušiniai: 5 dideli (geriausia kaimiški)
  • sviestas: ~75 gramų
  • riebesnė grietinė: 1 valgomojo šaukšto
  • druska
  • pipirai
  • smulkinti švieži pamėgti žalumynai: 1 valgomojo šaukšto (nėra būtina)

  Recepto paruošimas

 1. 1. Pirmiausia į dubenį įmuškite kiaušinius.
 2. 2. Sviestą pasmulkinkite nedideliais gabaliukais ir berkite į kiaušinius. Dar nemaišykite.
 3. Reklama
 4. 3. Tada pilkite kiaušinius su sviestu į nesvylančią keptuvę aukštesniais kraštais ir tik tuomet junkite didelę kaitrą. Mano pačios kaitlentė turi 9 kaitros lygmenis ir aš visada šį patiekalą pradedu gamint nuo 8 lygmens, o po to, jeigu kiaušiniai traukiasi labai greitai, sumažinu iki 7.
 5. 4. Kai jau keptuvė pradeda kaisti, kiaušinius nuolat maišykite pagramdydami jau sutirštėjusius nuo dugno ir keptuvės kraštų. Man asmeniškai tą patogiausia daryti su silikonine mentele.
 6. 5. Kai jau kiaušiniai ims po truputį įgauti formą, nuimkite keptuvę nuo kaitros ir toliau maišykite.
 7. 6. Leiskite patiekalui šitaip pailsėti maždaug 20-30 sekundžių ir tada dėkite atgal ant kaitros. Nenustokite maišyti. Kiaušiniams dar kartą pradėjus tirštėti, pastarąjį veiksmą pakartokite dar kartą.
 8. 7. Vos tik mūsų kiaušinienė pakankamai sutirštės (maždaug iki grūdėtos varškės arba riebaus jogurto tekstūros), iš karto nuimkite puodą nuo kaitros.
 9. 8. Įdėkite šaukštą grietinės ir išmaišykite. Tik tada pagardinkite šviežiai maltais pipirais bei druska.
 10. 9. Kiaušinienę, jeigu norisi, pabarstykite šviežiais žalumynais ir iš karto patiekite su norimais pagardais ir mėgstama duona. Skanaukite! :)
 11. 10. Rekomendacija: Daugiau kiaušinienių receptų rasite: Kiaušinienės.
Orkaitėje keptas omletas su šonine, špinatais ir sūriu
(1)
Skrebutis su avokadu ir kiaušiniu
(2)