4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Šiemet žadate užsiauginti gardžių naminių pomidorų savo darže?

Tuomet įsidėmėkite šiuos keturis patarimus, kurie gali tikrai praversti, auginant pomidorus.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi

1-a paslaptis:

daug šviesos Pomidorus privalus sodinti yra ten, kur jie gaus daug saulės šviesos.

Taip pat, pomidorai nemėgsta kamšaties.

Jiems yra geriausia pietiniuose šlaituose, apsaugotuose nuo šaltų vėjų.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi

2-a paslaptis:

teisingas laistymas Pomidorus privalu teisingai laistyti.

Reikia nepamiršti, kad dirvos drėgnumas po pomidoru privalo būti didelis – ne mažiau kaip 85%, o štai oro drėgnumas turi išlikti maždaug 50-60% lygmenyje.

Geriausiam efektui laistymas turėtų būti nedažnas, bet gausus.

Bet persistengti irgi blogai – drėgmės perteklius prives prie to, kad pomidorai taps vandeningesni, o tai reiškia, ir mažiau saldūs!

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi

3-ia paslaptis:

šiltas vanduo Pomidorus privalu laistyti tik nusistovėjusiu vandeniu, pageidautina pašildytu iki 23–24 laipsnių temperatūros. Itin gerai į stovintį vandenį įdėti truputį mėšlo, komposto arba žalios augalinės masės (piktžolių).

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi

4-a: gudrus trąšų grafikas

Tręšti privalu ankstyvoje stadijoje, o po to reikia padaryti pertrauką iki tol, kol nesusidarys užuomazgos. 

Esmė yra tame, kad azotinių trąšų perteklius sukels šio proceso sulėtėjimą. 

O kai užuomazgos jau susiformuoja – tuomet pirmyn, dabar trąšos tikrai bus naudingos! 

Ir dar viena maža paslaptis – į vandenį laistymui galite įlašinti po 4 lašelius jodo kibirui vandens. 

Laistymas tokiu vandeniu vieną kartą per savaitę padeda pomidorams tapti didesniais bei subręsti šiek tiek anksčiau!

Pomidorai žydi, bet nemezga vaisių, krinta žiedai – labai aiškiai ir suprantamai, kodėl


4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi

Kad pomiodorai būtų sveiki ir gausiai derėtų, būtina sudaryti kuo palankesnes sąlygas jiems augti.

Tam reikia ir žinių, ir pastangų, ir mėgti augalus.

Dažnai augintojai skundžiasi, kad pomidorai žydi, bet nemezga, krinta žiedai, gelsta užuomazgos ir lapai, augalai vysta ir panašiai. Kodėl?
Reklama

Tam įtakos turi keli veiksniai. Ir šiandien kaip tik apie juos pasakoja Julė Jankauskienė, Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja. .

Gelsta lapai

Pomidorų lapai gelsta dėl kelių priežasčių, dažniausiai dėl to, kad dirvoje trūksta maisto medžiagų. Kai trūksta azoto, gelsta viso augalo lapai, o jei kalio – lapų pakraščiai.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama

Jei trūksta magnio, taip pat gelsta lapai, ypač seni. Ant jaunesnių iš pradžių tarp gyslų išryškėja geltonos dėmės, o gyslos išlieka žalios. Kai trūksta geležies, lapai pagelsta viršūnėse. Augalai geležies gali nepasi, jeigu netinkamas grunto rūgštingumas ar silpna šaknų sistema.

Dėl mangano ar cinko stokos ant jaunų pomidorų lapų gali atsirasti gelstančių dėmių. Kita lapų geltimo priežastis – per mažas apšvietimas. Augalo viršutiniai lapai sudaro šešėlį, todėl senstantys apatiniai natūraliai gelsta. Tokius lapus reikia šalinti, tuomet tarp augalų pagerėja oro judėjimas.

Dar viena priežastis – silpna šaknų sistema, todėl augalas nepajėgia pasisavinti maisto medžiagų.

Sutrikus maisto medžiagų apykaitai lapai ima gelsti. Labai svarbu, kad augalo vegetatyvinis ir generatyvinis vystymasis būtų tolygus.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama

Tręšti reikėtų atsižvelgiant į augimo tarpsnį ir maisto medžiagų kiekį šiltnamio grunte. Lapai taip pat gali gelsti dėl ligos, dėl netinkamai panaudotų cheminių preparatų poveikio.

Augalai vysta

Dažniausiai augalai vysta dėl drėgmės trūkumo. Saulėtą dieną pomidorų kerui reikia 2–3 l vandens.

Reikia apžiūrėti, ar nepažeistas, ar neaplūžęs pats krūmelis. Netinkamai tręšiant šaknys būna silpnos, o antžeminė dalis vešli, todėl augalai taip pat pradeda vysti.

Šaknys silpnai vystosi esant žemai dirvos temperatūrai. Pomidorai vys, jei bus pertręšti, ypač azoto trąšomis. Jei tręšiame sausomis trąšomis, prieš jas išberdami sudrėkinkime žemę.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama

Neišberkime per daug trąšų prie augalo, kad joms tirpstant šaknų zonoje nesusidarytų per didelė druskų koncentracija. Tai irgi gali būti viena iš augalo vytimo priežasčių. Geriausia tręšti tirpalu, o ne sausomis trąšomis.

Taip pat svarbu, kad dirva neuždruskėtų ir neužmirktų. Jeigu dirva vis užmirksta, šaknys suserga puviniu ir augalas vysta. Gruntas, kuriame auga pomidorai, turi būti pralaidus vandeniui. Nestiprūs augalai, kibte apkibę vaisiais, gali pradėti vysti dėl to, kad nesugeba išlaikyti tiek vaisių.

Tad išskinkime mažesnius, t. y. formuokime kekes, skinkime vos tik raustančius pomidorų vaisius. Jeigu augalas užsikrėtęs infekcine liga, vysta visas.

Krinta žiedai ir užuomazgos

Žiedai krinta dėl blogo apšvietimo, sausos dirvos, menkos oro drėgmės, žemos ar aukštos temperatūros šiltnamyje.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama

Pomidorai mėgsta tiek šilumą, tiek šviesą. Jau daigų augimo metu nuo šviesos ryškumo priklauso, kiek susidarys žiedų ir vaisių užuomazgų.

Jeigu trūksta šviesos, žiedai sunyksta, išsivysto be žiedlapių, o jeigu temperatūra buvo per aukšta ar smarkiai svyravo, pirmųjų kekių žiedai gali deformuotis arba neišsivystyti.

Tad jau augantiems daigams reikia sudaryti optimalias sąlygas.

Jei trūksta drėgmės, laistoma nereguliariai, krinta žiedai ir užuomazgos. Dėl per mažos santykinės oro drėgmės ir aukštos oro temperatūros (daugiau nei 30 laipsnių C) šiltnamyje žiedadulkės tampa nedaigios, žiedai neapsidulkina, todėl vaisiai neužsimezga. Kai temperatūra per aukšta, šiltnamį dažnai vėdinkime.

Per žema temperatūra šiltnamyje taip pat neigiamai veikia augalus. Esant 12 laipsnių C temperatūrai nesiformuoja žiedpumpuriai, esant 15 laipsnių C žiedai neišsiskleidžia, augalai nežydi ir nemezga vaisių.
Reklama

Kai trūksta šilumos, vyksta vegetatyvinis augalo augimas, t. y. auga lapai, stiebai, atžalos, tuomet nukenčia generatyvinis vystymasis (žiedpumpuriai, žiedai, užuomazgos). Be to, stenkimės, kad šiltnamyje nebūtų didelio temperatūros svyravimo (ypač tarp dienos ir nakties). Staigus temperatūros kritimas nuo 25 iki 10 laipsnių C ir ilgalaikis atšalimas pristabdo augalų augimą ir vystymąsi, krinta pomidorų žiedai.

Kai šiltnamyje oro drėgmė per didelė (didesnė nei 70 proc.), augalai žydi, bet neatsidaro dulkinės, drėgnos žiedadulkės negali patekti ant piestelių.

Be to, tuomet dažnai lapus pažeidžia Macrosporium genties grybai: ant lapų, stiebų ir vaisių atsiranda rudų dėmių su tamsiomis apnašomis. Iki derėjimo oro drėgmė šiltnamyje turi būti šiek tiek mažesnė, o derėjimo metu – aukštesnė.

Pomidorų žiedai krinta arba nesusiformuoja, kai trūksta tam tikrų maisto medžiagų, ypač kalio, arba per daug azoto.

Žiedynai nesusiformuoja, kai trūksta geležies. Žiedų augimas ir vystymasis sutrinka dėl mangano trūkumo. Jeigu šaknys yra silpnos, jos nespėja aprūpinti augalo antžeminės dalies maisto medžiagomis.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama

Tada pradeda gelsti lapai, krinta užuomazgos, atsiranda viršūninis puvinys ir kiti nepageidaujami reiškiniai. Kad pomidorai geriau megztų, pražydus pirmosioms trijoms kekėms juos purkškime preparatais su giberalino rūgštimi: „Zaviaz“, „Buton“, „Gibersibas“.

Žiedų formavimąsi skatina augalų augimo reguliatoriai („Ivinas“ ir kt.). Žydėjimo metu pomidorų žiedus apipurkškime boro rūgšties tirpalu (5 g į 10 l vandens).

Sukasi lapai

Dažnai pomidorų lapai susisuka vamzdeliu arba žemyn. Tam įtakos turi temperatūros ir drėgmės režimų sutrikimai.

Lapai sukasi į vamzdelį esant ypač aukštai oro temperatūrai ir žemai oro drėgmei. Kai temperatūra siekia 35 laipsnių C ir daugiau, sustiprėja kvėpavimo procesai, vyksta intensyvus ir greitas maisto medžiagų skilimas, o jų pasisavinimas ir kaupimas labai sulėtėja.
Reklama

Lapams trūksta maisto medžiagų, jie badauja ir sukasi į vamzdelį. Augalams pavojinga, jei šaknų zonoje temperatūra yra žema, o viršūnėje – aukšta. Karštą dieną reikia stipriai vėdinti šiltnamį, daryti skersvėjį, pritemdyti augalus, kalkėmis balinti stiklą, plėvelę. Pomidorų lapai sukasi ir dėl maisto medžiagų trūkumo. Žemyn – jei trūksta fosforo. Viršutinė lapų pusė tampa pilkai žalia, gyslos – violetinio raudonumo.

Jauni lapai sukasi žemyn, jei trūksta sieros. Po to ant jų susidaro nekrotinės dėmės.

Dėl boro stokos jauni lapai susisuka į vidų, o viduriniai gelsta. Į vamzdelį jauni lapai sukasi, kai trūksta vario. Dėl kalcio stokos pomidorų lapai deformuojasi, sukasi į viršų, vaisių viršūnėse atsiranda juodų dėmių.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama

Lapų kraštai riečiasi žemyn, atsiranda nekrotinių dėmių, jei trūksta kalio.

Lapai sukasi žemyn, jei augalai suserga bakteriniu vėžiu. Susisukę apatiniai lapai vysta, ruduoja ir pamažu džiūsta. Po to ant lapkočių, lapų gyslų, stiebo atsiranda įtrūkių, žaizdelių.

Augalai per vešlūs

Dažnai pomidorų lapai būna tamsiai žali, stambūs, viršūnėje sukasi į apačią, stiebas storas. 

Liaudiškai tariant, augalai yra „riebūs“. Tokiu atveju vėliau noksta vaisiai, augalai greičiau suserga puviniu. 

Taip atsitinka, jei augalai auga per vešliai, pertręšti azoto ar organinėmis trąšomis, laistomi per dažnai. Pomidorus reikėtų laistyti rečiau, sudrėkinant dirvą iki 50 cm gylio.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama

Kad augalai nebūtų tokie vešlūs, patartina 5–8 dienas jų nelaistyti, padidinti oro temperatūrą šiltnamyje iki 25 laipsnių C, o naktį – iki 22–24 laipsnių C (kelioms dienoms), t. y. šiltnamio nevėdinti. 

Augalus apdulkinkime padaužydami vielas, prie kurių jie pririšti.

Taip pat pristabdykime antžeminės masės augimą. 

Tręškime superfosfato trąšomis (3 šaukštai į 10 l vandens) po litrą trąšų augalui.
Reklama

Jeigu pomidorų lapai viršūnėse rytinėmis ir vakarinėmis valandomis truputį susisukę, o dieną išsitiesina, žiedai stambūs, ryškiai geltonos spalvos ir jų daug, tai rodo, kad augalams sudarytos palankios sąlygos augti ir vystytis. 

Tokie augalai atsilygins gausiu derliumi.

Šios pomidorų trąšos itin naudingos: augs didesni ir daug greičiau
Pomidorai – šilumą mėgstančios daržovės, todėl didžiausio derliaus galima tikėtis auginant juos šiltnamyje. 

Jame ne tik galima palaikyti optimalią temperatūrą pomidorams vystytis, bet ir patys augalai dėl pakankamo šviesos kiekio (lapų nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai) auga gerokai greičiau.

Pirmą kartą pomidorai tręšiami vos pasodinus daigus į nuolatinę vietą lauke ar šiltnamyje. 


Reklama


Antras tręšimas – vos pradėjus žydėti. 

Kiekvienas sodininkas pomidorų tręšimui naudoja savus laiko patikrintus metodus ir priemones, o apie pačias veiksmingiausias – žemiau.

Jeigu pomidorų žiedai pradeda kristi, tokiu atveju gali padėti purškimas boro rūgštimi. 


Reklama


Vieną gramą šios priemonės atskieskite litru vandens ir gausiai apipurkškite augalą. 

Kaip sausos trąšos puikiai tiks fosforo trąšos, kalio druskos ir panašiai. 


Reklama


Tarp pomidorų eilių įterpkite po 20 gramų fosforo trąšų ir 40 procentų kalio druskos, 15 gramų salietros (proporcijos pateiktos vienam kvadratiniam metrui), o ant viršaus užberkite žemių.

Jeigu pomidorai žydi lėtai ir žiedų mažai, tai į kibirą vandens įlašinkite 20–30 lašų jodo ir palaistykite augalus kaip įprastai. 

Šios trąšos padidins derlių. Jeigu jūsų šiltnamis didžiąją dienos dalį būna šešėlyje (šalia yra statiniai ar medžiai), tręšimui naudokite tokius preparatus kaip heteroauksinas. 


Reklama


20 gramų heteroauksino miltelių ištirpinkite viename litre vandens ir apipurkškite juo pomidorų krūmus. 

Tai užtikrins, kad didžioji dalis žiedų užsimegs, o patys pomidorai bus didesni ir turės daugiau vitamino C.


Išbandžiau pernai: šiltnamis lūžo nuo pomidorų – itin rekomenduoju


Itin efektyvių trąšų pomidorams receptu internete pasidalijo viena šių daržovių augintoja.

Moteris teigė, kad kol pati pernai neišbandė šių naminių trąšų netikėjo, kad jos taip patinka ir tinka pomidorams.

Receptas labai nesudėtingas.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama


Jį skelbia shustryak.com.

Trijų litrų stiklainį užpilkite 2,6-2,7 litro nusistovėjusiu vandeniu.

Tuomet į jį įpilkite šiltame vandenyje ištirpintų 100 gramų mielių ir pusę stiklinės cukraus.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama


Stiklainį pridenkite marle ir laikykite šiltoje vietoje kartkartėmis pamaišydami.

Mišinys bus paruoštas, kai nustos fermentuotis.

Stiklinę jo atskieskite 10 litrų vandens.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama


Liedami pomidorus, vienam kerui supilkite litrą pasigamintų trąšų.

Procesą per vasarą pakartokite tris kartus.

Dėl to pomidorų kerai bus stiprūs, ant pačių vaisių nebus nudegimo žymių, jie lengvai ištvers karštį.

4 pomidorų auginimo paslaptys: augs skanūs ir sultingi
Reklama


Tačiau įdomiausia ir džiugiausia tai, kad pomidorus valgysite visą spalį – jiems nepakenks ir šaltos naktys.

Tik nepamirškite komposto ir mulčo.

Skaniausios pomidorų mišrainės žiemai receptas paspaudus čia.

Puikios idėjos sode, kurios padės sutaupyti pinigų ir laiko


Norite turėti išskirtinį sodą, tačiau negalite juo rūpintis kiekvieną dieną? Pristatome keletą puikių idėjų, kurias galėsite pritaikyti savo sode ir taip sutaupysite laiko. 

Geriausia sodo apsauga
Sumaišykite kelias česnako skilteles, 1 svogūną, 3 kiaušinių lukštus ir 0,5 muilo. Visus ingridientus sudėkite į marlę ir surišę dėkite į kibirą vandens. Skystį galite naudoti kaip repelentą nuo laukinių gyvūnų (purkškite mišinio aplink tvorą, medžius). 

Reklama


Sveiki augalai

Sodindami sodinukus, į duobutę įdėkite šaukštą Epsom druskos, uždenkite plonu dirvos sluoksniu ir sodinkite daigus kaip įprasta.

Tai lengviausias būdas sodinukų šaknims gauti magnio. Tada jūsų pasodinti augalai greitai augs, jo šaknys stiprės.

Nuostabios hortenzijos

Reklama

Jei norite džiaugtis gražiais gėlių žiedais, galite dirvoje, kurioje auginate gėles, pridėti kavos tirščių. Leiskite kavos tirščiams gerai išdžiūti ir naudokite juos visiems augalams, kurie mėgsta rūgštesnį dirvožemį. 

Pagalbinės sodinimo priemonės
Keletas idėjų: 
1. 

Reklama

2. 

Reklama
3. 

Reklama

4. 

Reklama


5. 

Reklama

Vejos vėdinimas
1. 

Reklama
2. 

3. 

Reklama
Sodo reikmenų vieta
1. 

Reklama
2. 

Reklama


Idėjos, kur pasidėti sodo batus
1. 

Reklama

2. 


Reklama
Idėjos didesniems sodo įrankiams susidėti
1. 

Reklama

2. 

Reklama
Senų daiktų panaudojimas
1. 

Reklama

Idėjos, kaip panaudoti plastiko butelius sode
1. 

Reklama
2. 

3. 

Reklama
4. 

Vamzdžių panaudojimas
1. 

Reklama
2. 

3. 

Reklama
4. 

Reklama

Seno batuto panaudojimas sode
1. 

Reklama
Palečių naudojimas
1. 

Reklama

2. 

Reklama
3. 

Reklama

Idėjos, kaip lengvai skinti vaisius
1. 

Reklama


2. 

Šiltnamiai
1. 

Reklama
2. 

3. 

Reklama
4. 

Reklama

Komposto laikymas

1.