Olandiška matjes silkė su burokėliais, obuoliais ir bulvėmis

2022-12-24 Autorius WorldRecipes.lt

Olandiška matjes silkė su burokėliais, obuoliais ir bulvėmis
Kūčių stalas sunkiai įsivaizduojamas be silkės - dauguma virtuvės šeimininkių ją ruošia pagal savo firminius receptus, ganėtinai dažnai paveldėtus iš mamų ar močiučių. Tam, kad patiekalai būtų kuo įvairesni, šalia tradicinių valgių galite išmėginti ir naujovių - pavyzdžiui, pasiruošti ypatingos Matjes silkės, kuri nustebins kitokiu skoniu ir labai švelnia tekstūra.

Matjes - tai jauna, "nekalta" silkė, kuri yra gaudoma Šiaurės jūroje. Ji būna sužvejojama pirmaisiais savo gyvenimo metais, kai dar nebūna išsivystę nei ikrai, nei pieniai. Tokios žuvelės dar būna belytės, jaunos ir nesubrendusios.

Matjes silkė - itin riebi, paprastai ją sudaro net apie 23 procentai riebalų, tai nuostabus omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Vėliau, kai silkė ima bręsti, šis riebumas mažėja - mums labiau įprasta silkė, įprastai sugaunama 2-aisiais ar 3-iaisiais savo gyvenimo metais, turi jau vos 15 procentų riebalų.

Matjes silkė šviežia, nei karto prieš tai nebuvi užšaldyta, nėra pardavinėjama. Vos pagauta ji užpilama jūros vandens sūrumo sūrymu ir užšaldoma - tą privaloma padaryti, kad žūtų įvairios bakterijos. Šitaip užšaldyta silkė gali būti saugoma visus metus.

Kai silkė yra atšildoma, ji jau tinkama valgyti - įprastai olandai ją perka kibirėliais po 5-10 kilogramų ir patys šias žuveles doroja namie. O tie, kurie tingi ar nenori tuo užsiimti, stabteli Matjes paragauti prie gatvės kioskelių, kurių Olandijos miestuose apstu. Ir tam tikrai nereikia laukti jokių švenčių.

Įprastai olandai Matjes silkės nepatiekia su jokiomis salotomis, neslepia po kitais pagardais - valgo ją nepjaustytą, tiesiog apvoliotą kapotose svogūnuose, kartais – užkąsdami juoda duona ir/ar marinuotu agurkėliu. O štai vokiečiai, kurie taipogi yra didžiuliai tokios silkės mėgėjai, neretai valgo ja įdarę bandelę, o kai kurie ruošia Matjes silkių tartarą arba kitus įmantresnius užkandžius. O šį kartą mano labai pamiltas, neįprastas patiekalas iš šios silkės, kuris labai gardus!

Ingredientai

  • matjes silkė
  • apvirtos iškeptos bulvės
  • marinuoti agurkėliai
  • marinuoti svogūnėliai
  • rūgštesni obuoliai: 2
  • spanguolės: 30 gramų
  • rudas cukrus: 30 gramų
  • cinamonas
  • virti burokėliai: 1
  • majonezas: 100 gramų
  • baltieji pipirai

  Recepto paruošimas

 1. 1. Pirmiausia burokėlių majonezui, virtą burokėlį sutrinkite, sudėkite majonezą ir pagardinkite pipirais ir išmaišykite.
 2. 2. Tuomet obuolių-spanguolių kremui obuolius nulupkite, supjaustykite, dėkite į puodą su trupučiu vandens, kartu sudėkite ir spanguoles, cukrų bei cinamoną. Šiek tiek pavirkite, kad nugaruotų skystis, tada sutrinkite iki vientisos masės.
 3. Reklama
 4. 3. Lėkštę, kurioje patieksite silkę, patepkite burokėlių majonezu, sudėkite apvirtas ir iškeptas bulvių puseles (arba skilteles), ant jų dėkite Matjes silkių filė, ant silkės - marinuotus, perpjautus agurkėlius ir svogūnėlius, o šalia patiekite obuolių - spanguolių kremą. Skanaukite!
 5. 4. Pastebėjimas: YouTube radau panašų receptą (anglų kalba), kuris patiko mūsų šeimai. Jei ir Jums būtų įdomu pasigaminti, prisegiau video įrašo pabaigoje.
 6. 5. Rekomendacija: Daugiau silkės receptų rasite: Silkės receptai.