Polenta - kreminė kukurūzų košė

2022-01-05 Autorius WorldRecipes.lt

Polenta - kreminė kukurūzų košė
Tinka tiek pietums, tiek pusryčiams - kas? Tai polenta (kreminė kukurūzų košė) su kepintais grybais ir be lukšto virtu kiaušiniu! Patiekalas išties labai maistingas, sotus ir skanus. O to juk ir reikia greitai pagaminamam kasdieniam maistui. Žinoma, košę galite skanauti ir vieną, bet aš parodysiu kaip ją paruošti su papildomais pagardais, kuriuos labai mėgstu.

Visai kitaip nei kitų rūšių košės, polenta tik labai lėtai skinasi kelią į mūsų virtuves ir skrandžius. Ir nors tai toli gražu nėra kažkas naujai atrasto, bet ši košė ant kiekvieno stalo yra ganėtinai retas svečias. Tą paaiškinti galėtume gan paprastai - polenta dažniausiai gaminama iš kukurūzų. Kaip tikriausiai žinote, kukurūzai savo naudingomis savybėmis tikrai negali taip didžiuotis kaip, pavyzdžiui, grikiai. Bet šios kruopos nėra kaloringos ir ruošiamos kaip garnyras gali itin paįvairinti mūsų mitybą. Juo labiau, kad kukurūzų potentoje, kaip ir kitose košėse, galite rasti gerųjų angliavandenių, kurie padeda ilgiau išlikti sotiems.

Iš kur atsirado ta polenta? Tikriausiai reikėtų paminėti, kad tai dar vienas Italijos virtuvės išradimas, žinomas dar nuo senovės romėnų laikų. Žinoma, tais laikais polenta buvo ruošiama iš kviečių, speltos ar net avinžirnių. Tik daug vėliau išpopuliarėjo kukurūzų polenta, kurią valgome iki šių dienų. Gaminant tikrą itališką patiekalą kruopos verdamos piene arba vandenyje. Košė yra skaninama kietuoju sūriu ir sviestu.

Būtent tokį receptą norime paraginti pasigamint ir jus. Tik be viso to, košė paskaninta keptais rudaisiais pievagrybiais ir eringi grybais, taip pat be lukšto virtu kiaušiniu. Skonis fantastiškas!

Grybai. Pievagrybius ir eringi grybus galima laisvai keisti turimais arba mėgstamais kitais grybais: voveraitėmis, baravykais, paprastaisiais pievagrybiais ir taip toliau.

Polentos virimas. Laisvai galima pieną pakeisti tik vandeniu arba natūraliu sultiniu. Daugiau vaizduotės - daugiau skonio!

Maistingumas. Norėdami vertingesnio maistine prasme patiekalo, renkamės pilno grūdo polentos kruopas.

Ingredientai

  Polentai:
  • pienas: 200 gramų
  • vanduo: 200 gramų
  • polentos kruopos: 200 gramų
  • parmezano sūris: 50 gramų
  • sviestas: 250 gramų
  • druska: žiupsnio
  Kepintiems grybams:
  • rudieji pievagrybiai: 100 gramų
  • japoniški Eringi grybai: 100 gramų
  • sviestas: 20 gramų (+ 10 gramų šalto sviesto sultiniui)
  • vanduo: 25 gramų
  • druska
  • pipirai
  • šviežias raudonėlis: 1 šakelės
  • šviežias šalavijas: 1 šakelės
  • aliejus: šlakelio
  Be lukšto virtiems kiaušiniams:
  • kiaušiniai: 2 vidutinio dydžio
  • obuolių actas: 40 gramų (arba baltojo vyno actas)
  • puodas su 1 litru verdančio vandens
  Patiekimui:
  • kapoti šalavijai
  • raudonėlio lapeliai

  Recepto paruošimas

 1. 1. Polenta: Į puodą supilkite pieną ir vandenį, įberkite gerą žiupsnį druskos.
 2. 2. Užvirus pienui, puodą patraukite nuo kaitros ir nuolatos maišydami supilkite polentos kruopas. Tuada puodą dėkite atgal ant kaitros, ją sumažinkite iki žemos ir nuolat maišykite.
 3. Reklama
 4. 3. Suberkite smulkiai tarkuotą parmezano sūrį. Išmaišykite.
 5. 4. Košę virkite tol, kol pradės silpnai virti, burbuliuoti. Tada patraukite nuo kaitros ir gerai įmaišykite sviestą.
 6. 5. Kepinti grybai: Grybus supjaustykite riekelėmis.
 7. 6. Įkaitinkite keptuvę su šlakeliu aliejaus ir į ją sudėkite pjaustytus grybus. Viską pagardinkite druska ir pipirais. Į keptuvę taip pat dėkite šviežio raudonėlio ir šalavijo šakeles. Viską kepkite ant aukštos kaitros.
 8. 7. Apkepus grybams, įdėkite 20 gramų sviesto. Viską pakepinkite maždaug vieną minutę. Tada grybus, palikdami skystį keptuvėje, išimkite ir atidėkite atskirame dubenyje.
 9. 8. Į keptuvę su likusiu skysčiu pilkite 25 gramus vandens ir užvirkite. Sudėkite 10 gramų šalto sviesto, išmaišykite. Pagardinkite druska. Tokiu būdu gausite lengvai paruošiamą grybų sultinį, kuris patiekalui suteikia labai daug skonio.
 10. 9. Be lukšto virti kiaušiniai: Užvirkite vandenį su actu.
 11. 10. Sumažinkite kaitrą, kad būtų kuo mažiau verdančio vandens burbuliukų. Tada atsargiai įleiskite kiaušinius be lukšto.
 12. 11. Verdame nuo dviejų iki dviejų su puse minutės. Išėmę iš puodo nusausinkite, padėję kiaušinius ant popierinio rankšluosčio.
 13. 12. Patiekimas: Į gilesnę lėkštę arba dubenį dėkite polentą. Ant jos viršaus talpinkite kepintus grybus ir be lukšto virtą kiaušinį. Viską apšlakstykite grybų sultiniu ir apibarstykite kapotomis žolelėmis. Skanaus!
 14. 13. Patarimas: Kadangi košė ganėtinai greitai stingsta ir patiekalą tikrai norisi valgyti dar karštą, rekomenduotina pirmiausia pasiruošti grybus. Tada pradėti virti polentos košę ir į jos virimo pabaigą pradėti ruošti kiaušinius virimui.
 15. 14. Patarimas: Taip pat galite kiaušinius būti išsivirę bei atvėsinę iš anksto, tik prieš patiekiant juos atsargiai maždaug minutę pašildome karštame (bet ne verdančiame) vandenyje.
 16. 15. Rekomendacija: Daugiau košių receptų rasite: Košės.
Morkų košė
(2)
Grikiai su pievagrybiais
(4)
Kiek laiko ir kaip virti kukurūzų košę?
(1)