Gruzdintų manijokų užkandis

2021-03-10 Autorius Su šaukštu aplink pasaulį

Gruzdintų manijokų užkandis
Manijokų šakniagumbiai yra viena iš pačių populiariausių daržovių Pietų Amerikoje, Karibų salose, Afrikoje bei Azijoje. Lietuvoje ji pasirodė visai neseniai. Vienintelė vieta, kur aš jos randu nusipirkti manijokų yra didesnės parduotuvės. Kiekvieną kartą, kai tik parduotuvėje jų pamatau, būtinai į savo krepšį įsidedu manijokų.

Pertikrinau įvairiausius lietuviškus interneto puslapius. Bene vienintelė informacija, kurią radau susijusią su manijokais, - grėsmingi perspėjimai, kad tai yra pavojingas augalas, kurio valgymas gali pasibaigti mirtimi. Tai pirmiausia jus visiškai nuraminsiu, kad į Lietuvą, kaip ir į kitas Europos Sąjungos šalis, yra įvežami tik saldieji manijokai, nuo kurių tikrai niekas nemirs, o ir apsinuodyti būtų labai sudėtinga.

Kitas reikalas yra kartieji manijokai (jų Lietuvoje bent jau kol kas pirkti nebūna). Tai yra klastinga daržovė, nes šakniagumbiuose egzistuoja medžiagų, kurios patekusios į žmogaus organizmą sureaguoja su ten esančiomis rūgštimis bei pavirsta kalio cianidu. Tokiu atveju mirtis yra beveik garantuota, čia net medicina turi visai ribotas galimybes. Vis dėlto kartieji manijokai yra plačiai auginami, ypač Afrikos šalyse, nes yra atsparūs ne tiktai sausrai, bet ir įvairiems kenkėjams (įskaitant skėrius). Tam, kad juos būtų įmanoma valgyti, tenka stipriai paplušėti: šakniagumbiai yra ilgai mirkomi, po to džiovinami, malami ir verdami. Specialiai neparuoštų bei termiškai neapdorotų jų nė vienas sveiko proto žmogus nedrįstų net paragauti.

Saldusis valgomasis manijokas (lot. manihot esculenta; dar kartais populiariai yra vadinamas juka arba kasava). Į Lietuvą bei kitas Europos šalis atvežamų manijokų žievelė įprastai yra padengiama plonyčiu vaško sluoksniu, kad šakniagumbis ilgiau išliktų šviežias.

Su visais saldžiaisiais manijokais istorija yra visai kitokia. Potencialiai toksiškų medžiagų gali būti tik šių daržovių žievelėje, tad saldieji manijokai būtinai nulupami; nepamirškite, kad žievelės netiks kompostui. Kiek man pačiai pavyko išsiaiškinti, nulupus žievelę bei išėmus kietą šerdį, bent jau Afrikoje jie yra valgomi ir žali Vis dėlto, kad būtume pilnai garantuoti dėl savo ir savo namiškių saugumo, aš rekomenduoju net saldžiuosius manijokus termiškai apdoroti - tada juos galima ragauti visiškai atsipalaidavus. :)

Manijokai virtuvėje yra naudojami itin plačiai - iš jų gaminama viskas, pradedant miltais duonai bei košei, užbaigiant saldžiais pudingais. Šį kartą aš Jums rekomenduoju pasigaminti patį paprasčiausią manijokų užkandį - gruzdintus manijokus (port. mandioca frita, bombo frito), tarsi mūsų bulvyčių fri atitikmenį. Toks užkandis labai tinka prie alaus bokalo (ir tradiciškai prie jo patiekiamas), bet turėtų nenuvilti ir tų, kurie alaus visai negeria, bet yra vadinamojo finger food mėgėjai. Pavyzdys iš gyvenimo. :) Vyras tikrai labai gerai juos įvertino prie alaus.
Reklama

Kaip jau tikriausiai puikiai supratote, gruzdinti manijokai mano įraše dar kartą bus dedikuoti Brazilijos ir Angolos virtuvei, nors tokį užkandį galima rasti daugelio šalių meniu, kad ir su šiokiais tokiais variantais (pvz., kai kada manijokai gruzdinami palmių aliejuje, ir dėl to įgauna itin specifinį skonį, kvapą ir spalvą). Kalbant apie Angolos virtuvę, toks užkandis, kaip ir patys manijokai, kadaise atkeliavęs iš Brazilijos, dabar kartais pavadinamas "emblemišku" šalies valgiu. Manijokai čia įprastai kepami paprastame, o ne palmių aliejuje. Svarbiausias bei vienintelis privalomas prieskonis - druska, bet kai kas siūlo ant gruzdintų manijokų dar papildomai užberti, tarkime, aitriosios paprikos. Kadangi mūsų namuose vyresnioji bei jaunesnioji karta ganėtinai konservatyvios, aš šiek tiek pagudravau ir gruzdintus manijokus papuošiau malta saldžiąja paprika. Pamėginkite.

Užsiregistravę ir prisijungę vartotojai mato mažiau reklamų

Ingredientai

    • saldžių manijokų šakniagumbiai
    • rupi druska
    • aliejus (gruzdinimui)
    • džiovintos aitriosios paprikos milteliai (jeigu norisi)

    Recepto paruošimas

  1. 1. Manijokai: Štai kaip atrodė manieji nupirkti iš parduotuvės.
  2. manijokai
  3. 2. Pirmiausia manijokus nuplauname, nusausiname ir nupjauname abu galus.
  4. Reklama
  5. 3. Daržovę skersai supjaustome maždaug 5-7 centimetrų ilgio gabaliukais. Nuo kiekvieno gabaliuko nulupame (storokai nuskutame) žievelę, gabaliuką perpjauname išilgai per pusę ir iš vidurio išimame kietą šerdį. Gausite tokius nedidelius manijokų puselių "laivelius". Niekada nevirkite manijokų su visa žievele, nes galite apsinuodyti (žr. pastabas aukščiau).
  6. 4. Nuluptus manijoko gabaliukus nuplauname po tekančiu vandeniu ir dedame į puodą su verdančiu pasūdytu vandeniu. Leidžiame vėl užvirti ir verdame, kol manijokas suminkštėja. Jei šakniagumbiai jauni ir nelabai dideli, virti reiks maždaug 10-15 minučių, jei šakniagumbiai stambūs ir itin kieti, gali tekti virti net 30-40 minučių. Išvirusius manijokus turi būti labai lengva perdurti peiliu - tarsi paprastas bulves.
  7. 5. Išvirusius manijokus išgriebiame į kiaurasamtį ir paliekame, kad gerai nuvarvėtų vanduo, o patys šakniagumbiai kiek atvėstų. Kai jau galėsime juos paimti į rankas, kiekvieną manijoko gabaliuko puselę supjaustome išilgai - gausime manijoko lazdeles. Jas lengvai pabarstome druska.
  8. 6. Įkaitiname aliejų. Maniijoko lazdeles dedame į karštą aliejų (jei reikia, porcijomis) ir kelis kartus pavartydami kepame kol iš visų pusių gaunasi gražios auksinės spalvos. Manijokai kepa ilgiau nei įprastos bulvės, taigi, turėkime kantrybės; užtai iškepę jie turi labai traškią plutelę, o viduje esanti bulvė būna minkšta bei kremiška.
  9. 7. Iškeptus manijokus dedame ant popierinio rankšluosčio ir kelias minutes palaukiame, kol susigers riebalų perteklius. Tada gruzdintus manijokus perdedame į serviravimo lėkštę ir dar kartą lengvai pabarstome druska, kuri padės jiems ilgiau išlaikyti traškumą. Jei norisi, galima pabarstyti ir aitriąja paprika, bet tai nėra būtina.
  10. 8. Gruzdintus manijokus patiekiame kaip karštą užkandį - jie labai tiks prie alaus. Jei norisi, prie jų galima patiekti kokio nors padažo, pvz., piripiri (ypač jeigu ant manijokų nebarstėte aitriųjų paprikų). Nepamirškite, kad atvėsusių manijokų skonis gerokai suprastėja. Skanaus!
  11. gruzdinti manijokai
  12. 9. Rekomendacija: Daugiau užkandžių receptų rasite: Užkandžiai.
Lavašo traškučiai
(3)
Sluoksniuotos tešlos kąsniukai su vištiena
(20)