Falafeliai - kas tai? Arab. فلافل = falāfel - aliejuje iškeptas patiekalas iš avinžirnių ir/arba pupų miltų. Tai tradiciškas arabų patiekalas, kuris dažniausiai būna patiekiamas su rytietiška duona, taip vadinama pita, arba susuktas į lavašą. Taipogi būna paskaninamas salotomis, daržovėmis, aštriais arba tahini padažais. Falafeliai gali būti valgomi vieni kaip užkandis arba būti meze dalis.
Beveik visose Artimųjų Rytų kraštų (taipog ir Vakaruose) falafeliai yra ruošiami iš avinžirnių. Šie nėra išverdami, o būna paliekami brinkti nakčiai, tuomet sugrūdami kartu su prieskoniais (paprastai dedama česnako, porų, kmynų ir panašiai). Iš mišinio paruošiamas pailgos ar rutulio formos darinys ir kepamas aliejuje. Iš pupų ruošti falafeliai labiausiai yra paplitę Egipte.
Falafeliai apskritai yra kildinami iš Egipto. Greičiausiai jie buvo įkvėpti panašių indiškų patiekalų, kurie pradėti gaminti Keralos bei Kolkatos žydų 19 amžiaus pabaigoje. Po to šis patiekalas iš Aleksandrijos, žydų pastangomis paplito po daugelį Artimųjų Rytų kraštų ir šiomis dienomis ten yra labai populiarus užkandis. Turkų ir arabų gyventojai sugebejo patiekalą išpopuliarinti ir Europoje. Falafeliai yra tapę populiarūs daugelyje Vakarų šalių, ypatingai mėgstami kaip užkandis vegetarų ir veganų.
Koptai pasninko metu falafeliais keičia mėsą, bet legenda nėra pagrįsta įrodymais, kad jie jų gaminti nuo seno. Ramadano metu falafeliai kartais būna patiekiami ir iftar -saulėlydžio vakarienės - metu.
Aš pati jau ruošiau ne vienus falafelius, nes vis norėjau atrasti savo mėgstamiausią receptą. Ir turiu pasakyti, kad kol kas šis man patiko labiausiai, tad juo ir pasidalinsiu su Jumis visais. Nieko nelaukite, imkitės gamybos ir Jūs!
Modesta
Atsakyti
mikas
Atsakyti
Išbandžiau
Atsakyti
Gleivydas
Atsakyti
Zabediejus
Atsakyti