Lenkiškai toks keksas yra vadinamas "Babka", o vokiškai "Bundt". Šį kartą Jums pateiksiu senovišką lietuvišką biskvitinio kekso receptą, mano draugės Dorotos man atkleistą, o ją tokią "Bobutę" kepti išmokino prosenelė. Itin lengvas pagaminamas, nenuvilsiantis nei pradedančio kepėjo. Kiek kartų aš pati kepiau, o jau gal kelias dešimtis kartų, visada nuostabiai gaudavosi. Gerai iškepta "Bobutė" gausis trapios tešlos, švelniai kvepianti vanile, tirpstanti burnoje. Tiks prie kavos, arbatos ar tiesiog užsigeriant pienu.
Reklama
Biskvitinės tešlos ypatumai:
- Ši tešla be mielių, be kepimo miltelių ir visai be sodos - tai yra biskvitas. Kepinio purumas yra išgaunamas plaktų baltymų dėka. Tokie kepiniai taip pat tinka sulaistymui alkoholiu: likeriu, romu, konjaku. Kepimo miltelių bei sodos kepiniai sulaistyti alkoholiu įgaus ne visiems priimtiną prieskonį.
- Iškeptas biskvitas kartais sugeba sukristi - tai yra iškilęs pyrago centras staigiai subliūkšta. Žiedo arba vainiko kekso forma užtikrins, kad biskvito centras nesukris - kadangi to centro paprasčiausiai nėra. Tešlos "peršalimas" irgi gali tapti sukritimo priežastimi, tad iš orkaitės ištrauktą kepinį geriausia pradžioje pastatyti šiltoje virtuvėje, kur kamputyje be skersvėjo, ne prie lango ir ne viduryje stalo, per kurį prakeliauja vėjas nuo lango iki durų. Dar galite kepinį pridengti švariu lininiu rankšluosčiu - kepinys atvės pamažėle ir beveik nesukris.
- Krakmolas padeda užtikrinti tešlos trapumą bei nelipnumą.
- Kambario temperatūros baltymai susiplaka geriau. Plakimui naudojami šluotelė ir dubuo privalo būti labai švarūs bei sausi, be jokių riebalų, be lašelio vandens arba trynio.
- Žiupsnelis druskos padės baltymams sustandėti - druską pridėkite pirmiausia.
- Rūgštis padės plakamų baltymų purumui bei burbuliukų nesprogstamumui; ją pilkite po maždaug 2-3 minučių plakimo (baltymų plakimas išvis užtruks maždaug 10 minučių). Aš pati naudoju aštuntadalį arbatinio šaukštelio citrinų sulčių dviems kiaušiniams. Jei namie nėra citrinų sulčių, jas galite pakeisti vyno rūgštimi (cream of tartar) arba bespalviu actu. Kai kurie kulinarai plaka kiaušinių baltymus variniame dubenyje, kuris reaguoja sąlytyje su maistu bei išskiria rūgštį. Varis, kaip ir visi kiti neorganiniai metalai ir jų junginiai yra
toksiškas gyvam organizmui. Geriausia baltymus yra plakti nerūdijančio plieno šluotele arba elektriniu mikseriu, apvaliame plastmasiniame dubenyje.
- Cukrus beriamas paskui, nes baltymai su cukrumi plakasi kiek sunkiau. Bet su cukrumi išplakti baltymai perilgai plakant jau nesukrenta.
- Kai tik plakami baltymai taps standūs, neišsilies iš apversto dubens, plakimą nutraukite - mat ilgiau plakant baltymai gali vėl pradėti skystėti.
- Išplaktus baltymus reikia naudoti tuoj pat. Juos įmaišykite į tešlą vartydami silikoninės mentelės pagalba, kad purumas nesukristų. Plakimas mikseriu šioje stadijoje tik pakenks tešlos purumui.