Naminis lydytas Ghi - ghee sviestas

2023-09-22 Autorius WorldRecipes.lt

Naminis lydytas Ghi - ghee sviestas
Ko gero dauguma yra valgę arba bent jau girdėję apie lydytą sviestą, kuris dar kartais yra vadinamas valytu sviestu arba ghi (nors ghi ir valytas sviestas šiek skiriasi spalva ir skoniu). Ghi sviestas nuo senų laikų yra naudojamas indų virtuvėje, o pastaruoju metu pradėtas naudoti ir vakarų virtuvėse. Šis lydytas sviestas neturi pieno ir baltymų (dėl to vadinamas valytu), tai faktiškai gryni riebalai, todėl ghi dūmo taškas (temperatūra, kurioje riebalai oksiduojasi, ima degti ir tampa pavojingi mūsų organizmui) yra labai aukštas - 200 C (o įprasto sviesto - 175 C). Kadangi ghi svieste yra pašalti baltymai, jis tinka filo tešlos sluoksniams sutepti, gaminti graikiškus patiekalus - gaminiai bus traškūs, kadangi pieno baltymai nesusigers į tešlą. Ghi sviestas yra labai kvapnus ir skanus ir tai tikriausiai yra svarbiausias dalykas.

Tam kad pasigamintumėte gerą ir skanų ghi sviestą, reikia kokybiško sviesto. Be abejonės, geriausiai būtų sviestą pasigaminti namie (turint savo karvutę), bet neturint tokių galimybių, ieškome kitų išeičių. Esu įsitikinusi, kad ghi yra geriausia gaminti iš naminio nepasterizuoto pieno grietinėlės sviesto. Blogiausia yra tik vienas dalykas, kurį puikiai apibūdina situacija, kai man beverdant ghi sviestą užsuko draugė, kuri atrodė itin išsigandusi: "O kas pas tave nudvėsė?". Hmm, sviestas.. Nuo tos akimirkos ghi gaminu iš pasterizuoto pieno grietinėlės sviesto, bet jį stengiuosi išsirinkti geresnės kokybės. 

Ingredientai

    • nesūdyto geros kokybės sviesto: 400 gramų
    • kokybiškas indas

    Recepto paruošimas

  1. 1. Sviestą supjaustome nedideliais gabaliukais, suberiame juos į puodą ir pastatome ant vidutinės ugnies. Vis pamaišant ištirpiname sviestą ir verdame, kol sviesto viršuje susidarys baltos putos (sviestas ims virti).
  2. 2. Sumažiname ugnį ir leidžiame sviestui ramiai paburbuliuoti maždaug 10-15 min. Pamatysite, kad burbulai vis didėja ir pieno baltymai (baltos putos viršuje, kurios vėliau tampa panašios į varškytę) ima sėsti į puodo dugną.
  3. 3. Sviestas iš sodraus gelsvo skysčio pavirs skaidriai geltonu. Jei sviesto baltymai prikimba prie puodo šonų, nustumiame juos švelniai į dugną.
  4. 4. Kai sviestas tampa skaidrus, nukošiame dugne nusėdusius baltymus ir taip gauname valytą sviestą, tačiau tikrasis ghi (ghee) sviestas turi tamsesnę spalvą ir savotišką riešutų skonį, kuris yra išgaunamas dar šiek tiek pavirus dugne nusėdusius baltymus.
  5. 5. Jei norime kvapnumo ir sodresnės spalvos, paverdame sviestą dar apie 10 min., tik reikia stebėti, kad sviestas nevirstų beurre noisette (ghi spalva ir skonis yra tame tarpe tarp valyto sviesto ir beurre noisette - nei per daug šviesus, nei per tamsus) ar nesudegtų.
  6. 6. Kai gauname tokią sviesto spalvą kokios norime, skystį nukošiame per kelis kartus sulenktą marlę ar sūrmaišį.
  7. 7. Leidžiame svietui atvėsti, dedame į šaldytuvą, kad sustingtų ir galiausiai naudojame visur kur patinka. Skanaus!

Irūna

Viskas gavosi itin puikiai. Ačiū už tokį išsamų aprašymą.
Atsakyti
Kokosų sviestas
(4)
Meškiniai česnakai gruziniškai
(4)