Rauginti grybai arba grybų rauginimas žiemai

2020-09-26 Autorius WorldRecipes.lt

Rauginti grybai arba grybų rauginimas žiemai
Tikriausiai kiekvienas (arba bent jau daugelis) iš mūsų turi savo vaikystės mėgiamiausius ir pačius nemėgstamiausius patiekalus. Aš net šiandien negaliu pagalvoti apie pomidorų sultis. :) Nu niekaip man "nelimpa", bet šiandien visai ne apie tai.

Šį kartą kalbėsi apie grybų rauginimą žiemai ir koks tai nerealus patiekalas iš mano vaikystės, receptas perimtas iš mano mamos. Mano širdy net šilta pasidaro, kai prisimenu… ne visi tikriausiai žino, kad aukštaičiai turi (tie, kurie turi namus arba sodybas) tokį pastatą, kurį vadina "virtuvela". Tai trumpai tariant yra, prie ūkinio pastato pristatytas kambarėlis – virtuvė. Jo svarbiausia paskirtis būdavo - virti bulves arba burokus auginamiems gyvuliams, kad nereiktų tuo visu viralu smirdinti savo gyvenamosios virtuvės. Kiaulaitėms virdavo kasdien, po labai labai didelį puodą. Tai, toje virtuvėlėje buvo krosnis (pečius) tuo pačiu senelis mamai sumūrijo krosnį su duonkepe. Tai galiu pasakyti, kad man kaip vaikui, ant to pečiaus ir šalia jo, gimdavo patys gardžiausi patiekalai. Vienas iš jų būdavo rauginti grybai. Negaliu patikėti, kad net rašant apie tai seilė man tysta… Mano pačios mama turėdavo tokį visai nedidelį medinį kubiliuką, tokį tikrą tikrą senovinį, kur išdžiūvus lentutės išbyrėdavo, ir norint dar vieną kartą raugti grybus, reikėdavo lenteles išbrinkinti vandenyje ir tuomet jis vėl būdavo kubiliukas, ne lentų rinkinys…

Kiekvieną rudenį tas kubiliukas vėl turėdavo funkciją rauginti grybus, įprastai - kelmučius, kurių mūsų krašte augdavo tiesiog sočiai. Mes prisirinkdavome tų kelmučių į valias ir tada mama juos sūdydavo, raugindavo ir ko tik su jais nedarydavo… Beprotiškai gardu žiemos sezonu ant pečiaus keptos bulvės su raugintais grybais ir grietine. Bebaigiant kepti bulvėms būdavo sudedami grybai, visai pabaigai viską gardinant grietine. Negaliu kaip skanu!

Šiai dienai jau nebėra nei to kubiliuko, nei tų namų, nei virtuvėlės, bet mamos rauginti grybai vis dar mano mylimiausi ir šiandien juos einame kartu gaminti, prisijunkite! 

Ingredientai

    • grybai (rauginimui tinka visi grybai, bet dažniausiai naudojami tie, kurių negaila - gruzdai, kelmučiai, ūmėdės, voveruškos, kazlėkai ir panašiai)
    • druska
    • pipirai
    • serbentų lapai
    • krapai
    • česnakas
    • lauro lapai
    • kiti prieskoniai (jei norisi)

    Recepto paruošimas

  1. 1. Pirmiausia grybus nuvalykite, nuplaukite, sudėkite į puodą ir užpilkite vandeniu.
  2. 2. Kaitinkite, kol užvirs. Nugraibykite putas.
  3. Reklama
  4. 3. Virkite maždaug pusvalandį.
  5. 4. Išvirtus grybus nupilkite į kiaurasamtį ir nuvarvinkite.
  6. 5. Grybus sudėkite į medinius, emaliuotus arba stiklinius indus ir barstykite valgomąją druska.
  7. 6. Vienam kilogramui šviežių grybų imkite 30 gramų druskos.
  8. 7. Į indo dugną dėkite prieskonių (pipirų, serbentų, krienų lapų, krapų, česnakų ir t.t…), užklokite marle, uždenkite dangteliu, jeigu reikia paslėkite akmeniu. Štai ir viskas. Skanaus!
  9. 8. Rekomendacija: Daugiau receptų žiemai rasite: Receptai žiemai.

aliukas

gruzdus manau prieš raugiant numirkydavo
Atsakyti

dziedukas

Mes grūzdus mirkome tris paras, vandenį keičiame du kartus per parą. Po to raugiame nevirtus. Įrūgsta per maždaug 45 paras. Tada valgome su grietine. Virtas grūzdas praranda pusę savo vertės - nesiskiria nuo virtos ūmėdes ar kito grybo.

grybų mėgėjas

o kaip su storalūpiais. Taip Aukštaitijoje vadinami rudi, nei tai paliepiai nei gruzdai.
Atsakyti
Grybų ir perlinių kruopų sriuba
(4)
Lietuviška pievagrybių sriuba
(2)
Tiršta trinta pievagrybių sriuba su lydytu sūreliu
(1)
Makaronai su grybų-vištienos padažu
(3)