Aš asmeniškai pirmą kartą paragavau cidonijų (liaudyje tikriausiai dažniau vadinama - aivomis) Rygoje prieš kokius 5 metus. Draugai iš Rusijos parodė "tikruosius svarainius" (prieš tai lengva forma mums vis sakė, kad mes kažkokius neūžaugas vartojame). Tiesą pasakius net nežinojau kaip valgyti, bet nėra ką ir daug pasakoti - susižavėjimo man visiškai nepaliko, nes cidonijų, kaip ir svarainių, tiesiog niekas kaip kokių obuolių neima žalių ir nevalgo...
Kvepia tai itin skaniai, bet valgant sutraukia gomurį, nors neatrodo, kad itin rūgštu. Trumpai tariant, dėl mano pačios asmeninių žinių trūkumo bei nesusiprotėjimo paskaitinėti internete cidonijos anais laikais kelio į mano širdį nesurado. Iki šių metų. Labai gera draugė (didelis ačiū jai) padovanojo didelį maišiuką šio džiaugsmo. Kaip tik prieš keletą dienų vienoje receptų knygoje buvau perskaičiusiu prie svarainių sūrio recepto, kad Ispanijoje tokius panašus desertas gamina būtent iš cidonijų (angliškai quince) ir vadina membrillo. Tai tą dieną iškart supratau, ką iš šito nedažnai gaunamo gėrio pasigaminsiu sau ir pagaminsiu šeimai.
Kaip rašo įvairūs interneto portalai, cidonijos natūraliai užauga Persijos šiaurinėje dalyje, Kaspijos jūros pakrantėse, Šiaurės Graikijoje, Kipre, Kaukaze, Kryme. Taip pat pasirodo auginamos ir Moldovoje, Turkmėnijoje. Lietuvoje, net nežinojau, bet irgi nemažai kas augina, bet tikriausiai dėl kažkada buvusios mados, o šiomis dinoemis jau nebežino, ką su cidonijom reiktų nuveikti. O dabar einam gaminti sūrį!