Žuvis: Alpinės šalvys su krapų padažu

2020-04-17 Autorius Su šaukštu aplink pasaulį

Žuvis: Alpinės šalvys su krapų padažu
Turbūt aš esu ne viena, kuri svajoja, kad mieste, kuriame gyvenu būtų daugiau parduotuvėlių, prekiaujančių kokybiškomis žuvimis. Deja, bet vietų, kur būtų galima apsipirkti žuvų mėgėjams yra nedaug. Praktiškai visos žuvininkystės sektoriaus įmonės, įsikūrusios Kaune ar jo apylinkėse, užsiima didmenine prekyba, o paprastiems mirtingiesiems tenka kulniuoti į "maximas" ar į turgų. Dėl to tais retais atvejais, kai aptinku vietą, siūlančią įsigyti gerų, šviežių žuvų eiliniams pirkėjams, jaučiuosi šventiškai.

Šiandien noriu papasakoti, kaip gaminau alpines šalvis. Pirmiausia šiek tiek apie žuvų pavadinimą. Lotyniškai šios žuvys vadinasi salvelinus alpinus, angliškai - arctic char arba artic charr, o lietuviškai... na, o lietuviai jas vadina įvairiai. Pavyzdžiui, kai kuriose svetainėse šios žuvys įvardintos kaip arkties poliai, kai kas jas vadina arktinėmis palijomis, o Valstybinė lietuvių kalbos komisija jas rekomenduoja vadinti alpinėmis šalvimis. Tad nusprendžiau laikytis komisijos rekomendacijų, tebūnie tai alpinės šalvys.

Pastabesniems skaitytojams gali kilti klausimas: kodėl viename pavadinimo variante žuvys arktinės, o kitame - alpinės? Manau, kad taip yra todėl, jog alpinės šalvys - gėlavandenės žuvys, gyvenančios tiek arktiniuose bei subarktiniuose pakrančių vandenyse, tiek giliuose ežeruose - Kanadoje, Sibire, Italijos Alpėse (Trento provincijoje ir Lombardijoje), Skandinavijoje ir kituose. Alpinės šalvys yra gražios lašišinių šeimos žuvys su rausva papilve. Yra teigiama, kad jos - lyg tarpinė grandis tarp lašišų ir upėtakių. Alpinės šalvys yra kiek mažesnės ir liesesnės už lašišas, bet tuo pačiu didesnės ir truputį riebesnės už upėtakius, jų mėsa rausva, tvirta bei švelnaus skonio.

Šios žuvys gaminamos įvairiai, bet visais atvejais svarbiausia, kad jų mėsa neišsausėtų. Turbūt dėl to vienas mėgstamiausių būdų jas ruošti - dėti į parūgštintą ir prieskoniais pagardintą marinatą bei trumpai virti žemoje temperatūroje. Nežinau, kaip tiksliai reikia įvardinti tokį gamybos būdą, o vienintelis mano rastas lietuviškas žodis, reiškiantis lėtai virti skamba nei šiaip nei taip - vyruliuoti. Hmm... jei kam nors papasakočiau, kad ruošiuosi vyruliuoti alpines šalvis, tikriausiai niekas nesuprastų, apie ką aš kalbu. Belieka tik tikėtis, kad kada nors lietuviška kulinarijos terminologija sulauks geresnių laikų.

Na, o šiandieninį receptą paėmiau iš knygos, skirtos Švedijos virtuvei. Tai iš dalies autorinis receptas, nes tiek marinato sudėtis, tiek padažas ir garnyrai, su kuriuo patiekiamos žuvys, gali varijuoti. Pats gaminimo ir patiekimo principas - žemoje temperatūroje virtos alpinės šalvys + padažas + bulvės ir/ ar daržovės - yra būdingas Švedijos virtuvei, o ypač jos šiauriniams regionams. Tokiu būdu paruošta žuvis, regis, dažniausia patiekiama kaip šaltas užkandis, tiksliau, žuvis atvėsinama skystyje, kuriame ji virė, o tuomet patiekiama su šaltu padažu ir karštomis bulvėmis. Mes panašiai valgome silkę arba šaltieną. O didesnė taip paruoštų žuvų porcija gali tapti ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
Reklama

Atskiras klausimas yra majonezas. Aš jo naudoju labai nedaug. Peržiūrėjau pusantrų metų savo įrašus - majonezas ingredientų sąraše buvo atsidūręs tik 2 kartus. Bet yra patiekalų, kur jis yra būtinas (kaip pavyzdžiui mūsų balta mišrainė), tad nematau priežasties visiškai jo atsisakyti. Patys švedai majonezą mėgsta, tad nusprendžiau nenusižengti jų tradicijoms. Jei norite itin kokybiško padažo, gaminkite naminį majonezą. Mano nuomone prie žuvų visai neblogai dera ir salsvas Hellmann's majonezas, bet čia jau skonio ir pasirinkimo reikalas.

Užsiregistravę ir prisijungę vartotojai mato mažiau reklamų

Ingredientai

  • išskrostos alpinės šalvys: 1 (apie 500 gramų, tiek svėrė 2 filė puselės)
  Marinatui:
  • balto vyno actas: 400 mililitrų (ne daugiau kaip 6% stiprumo) 
  • druska: 2 valgomųjų šaukštų
  • vanduo: 600 mililitrų
  • grūsti baltieji pipirai: 0,5 arbatinio šaukštelio
  • lauro lapai: 1
  • kvapieji pipirų žirneliai: 5  
  • griežinėliais pjaustyta morkos: 1 (pjaustytos griežinėliaias) 
  • krapų šakelės: kelių
  Padažui: 
  • majonezas: maždaug 150 mililitrų
  • smulkinti krapai: puokštelės
  • virtos bulvės: patiekiant 
  • citrinos skiltelės: patiekiant 

  Recepto paruošimas

 1. 1. Šviežią alpinę šalvį išskrodžiame, šaldytą - iš vakaro paliekame lėtai atitirpti šaldytuve.
 2. alpinė šalvis
 3. 2. Nuplauname po šaltu tekančiu vandeniu ir nusausiname.
 4. Reklama
 5. 3. Į gilų ir platų prikaistuvį sudedame visus marinato ingredientus ir užverdame.
 6. 4. Sudedame žuvį ir leidžiame vėl užvirti.
 7. 5. Sumažiname ugnį iki pačios mažiausios, prikaistuvį uždengiame ir lėtai verdame 3 minutes.
 8. 6. Tuomet nukaičiame ir leidžiame žuvims atvėsti marinate.
 9. 7. Smulkintus krapus sumaišome su majonezu ir paruošiame padažą.
 10. 8. Atvėsusias žuvis patiekiame su majonezu, citrinos skiltelėmis ir virtomis karštomis bulvėmis. Jeigu norime, galime papuošti krapais. Skanaus!
 11. patiekta alpinė šalvis su krapų padažu
 12. 9. Rekomendacija: Daugiau žuvies patiekalų receptų rasite: Žuvies patiekalai.
Menkė kepta folijoje su morkomis
(1)
Su daržovėmis ir lašiša įdaryta lydeka
(1)