Pienas būna visų žmonių pats pirmasis maistas. Kartas nuo karto pasaulyje vis praūžia teorijos, kaip nesveika yra vartoti pieną, o ypač suaugusiems. Visada stengiuosi itin ramiai vertinti kategoriškas bei revoliucines mitybos teorijas. Tikrai sutinku, kad keičiasi pasaulyje daug kas - tiek ekologinė situacija, tiek mūsų fizinis aktyvumas, tiek naudojami priedai, kurie naudojami maisto gamybai ir konservavimui.
Šį kartą norėtųsi pakalbėti tik apie tikrą ekologišką bei natūralų pieną, kuris yra gaunamas iš žole mintančių karvių. Drįstu teigti, kad Lietuvoje nusipirkti natūralaus pieno visai nėra sudėtinga net ir didmiesčių gyventojams, o natūraliame piene yra NET 71-240% daugiau omega-3 rūgščių, nei apdorotame. Taip pat būna daug geresnis omega-3 bei omega-6 riebalų santykis . Natūraliame piene yra daugiau su vėžiu kovojančios konjuguotos linolio rūgšties bei didesnis kiekis vitaminų ir mineralų.
Tenka pripažinti, kad pasaulyje yra nemažai žmonių, kurie sako, kad netoleruoja pieno (jeigu kasdien po vieną šaukštą išgerdami stengsitės didinti dozę, netoleravimas turėtų praeiti - bent jau taip sako, kai kurie gydytojai), bet jogurtą kiek žinau toleruoja visi.
Motyvacinį laišką lyg ir parašiau, o dabar imamės panyro gaminimo (tęsdami talijos mažinimo programą, kurią susigalvojau pati sau).
Panyrą gaminti išmokau iš savo draugės, kai paragavau jos pagamintų
varškėčių - jie tiesiog sutirpo mano burnoje, tad visados stengiuosi turėti šaldytuve panyro iš kurio darau sūrius,
virtinukus arba
varškės užtepėles.