Tkemali padažas iš slyvų prie mėsos

2021-06-17 Autorius WorldRecipes.lt

Tkemali padažas iš slyvų prie mėsos
Tikriausiai bene kiekvienas lietuvis yra ragavęs geltonų rūgščių Kaukazo slyvų. Ne vienam tikrai yra vaikystės trauma nuo trilitrinių stiklainių tokių slyvų kompoto. mama neatidarydavo:)

Man asmeniškai iki pat šios dienos nelabai patinka jokie džemai nei uogienės, kuriuose yra šitų slyvų. Bet yra vienas receptas, kuriam man tokios slyvos labai ir labai tinka. Ne tik puikiai susinaudoja, bet namiškiai labai juo džiaugiasi, o draugės paprašo recepto. Tai daugelio pamiltas gruziniškas padažas Tkemali. Kai aš gaminu pati, mėgstu padvigubinti ir česnakų dozę, ir žalumynų 3 kartus daugiau nei reikia pridėti, nes man pačiai asmeniškai nieko nėra skaniau prie mėsos ir žuvies nei padažas, kuriame yra gerokai jaučiamas česnakas bei kalendra.

Jeigu dar nesate iki šiol gaminę tkemali - tikrai nepatingėkite, pasidarykite bent kelis nedidelius stiklainėlius. Labai pravers žiemą, oi kaip pravers… Su ėriena, su įvairiais mėsos kepsniais, o gal net kaip Kalėdų dovaną iškeliaus kokiam draugui - gurmanui. Labai faina Kalėdoms ruoštis pradėti labai iš anksto, kol dar sodai ir daržai yra pilnut pilnutėliai įvairiausių gėrybių!:) 

Iš nurodyto ingredientų kiekio gaunasi maždaug 1,2 litro padažo.

Ingredientai

  • kaukazietiškos slyvos: 1,5 kilogramo (geltonos arba raudonos arba abiejų mišinys)
  • džiovinta mėta: 0,5 šaukšto
  • pankolio sėklos: 0,5 šaukšto
  • malta kalendra: 1 arbatinio šaukštelio
  • maltos ožragės sėklos: 1 arbatinio šaukštelio
  • česnakas: 6-7 skiltelių (susmulkiname)
  • kajeno pipirai arba čili dribsniai: 0,5 arbatinio šaukštelio
  • druska
  • šviežiai grūsti juodieji pipirai
  • žalėsiai: pundo (kalendra, petražolės, bazilikas)
  • gruziniški prieskoniai: pagal skonį*

  Recepto paruošimas

 1. 1. Pastebėjimas:* Gruziniškais prieskoniais Lietuvoje prekiauja ne viena parduotuvė, aš pati perku perku Assorti. Ten būna didžiulis pasirinkimas, itin rekomenduoju įsigyti Svanelio druskos bei sausos adžikos, tikrai galėsite panaudoti juos daugelyje patiekalų. O ir šiam padažui idealiai tinka ir itin paryškina skonį.
 2. 2. Pirmiausia 5 didelį puodą supilame slyvas, įpilame maždaug stiklinę vandens ir užviriname. Paverdame maždaug 10 minučių, per tiek laiko slyvos suminkštėja ir lengvai pavyksta pašalinti kauliukus.
 3. Reklama
 4. 3. Nukeliame nuo kaitros ir atidedame į šalį, kad pravėstų.
 5. 4. Pašaliname iš slyvų kauliukus bei odeles (nieko tokio, jeigu odelių šiek tiek lieka). Patogiausia tą padaryti supilant masę į kokią nors stambesnę rėtį, ir trinant, kad per dideles skyles išbėgtų minkštimas, o rėtyje pasiliktų kauliukai. Aš pati tokio šiuo metu neturiu, tai visada panaudoju tokį "tinklelį", maišelį, kuris labiau skirtas skalbiniams skalbti. Tiesiog supilu ir tada rankomis nuspaudžiu, kol maišelyje pasilieka tik kauliukai.
 6. 5. Užkaičiame puodą dar kartą, sudedame visus nurodytus prieskonius ir smulkintas žoles, įberiame pagal savo skonį druskos ir daug pipirų (padažas originaliai privalo būti rūgščiai sūrus, bet aš dar pridedu šiek tiek cukraus, man taip asmeniškai skaniau).
 7. 6. Paviriname maždaug 5 minutes ir tuomet supilame į iškaitintus stiklainius.
 8. 7. Atidarius stiklainiuką, padažą privalu laikyti šaldytuve. Skanaus!
 9. 8. Rekomendacija: Daugiau padažų receptų rasite: Padažai.
Skanus padažas balandėliams
(3)
Baltas sviestinis padažas
(3)