Virtos bulvinės bandelės arba Kluski śląskie

2024-11-06 Autorius Karolina Puodžiūtė

Virtos bulvinės bandelės arba Kluski śląskie
"Virtos bulvinės bandelės arba Kluski śląskie" – tai tradicinis patiekalas, kilęs iš Lenkijos Silezijos regiono, kuris ypatingai populiarus ir Lietuvoje. Šis patiekalas puikiai tinka kaip pagrindinis arba garnyras prie mėsos, taip pat su grybų padažų arba įvairių troškinių. Bulvinės bandelės gaminamos iš kelių paprastų ingredientų – bulvių, bulvių krakmolo, kiaušinio trynio ir žiupsnelio druskos. Šios bandelės yra lengvai paruošiamos ir pasižymi švelnia tekstūra bei subtiliu bulvių skoniu. Dėl mažo ingredientų kiekio šis receptas gali būti puikus pasirinkimas tiems, kurie nori sutaupyti laiko virtuvėje, tačiau pasigaminti kažką tikrai gardaus. 

Galimos ingredientų alternatyvos

  • Bulvės: Jei norisi dar daugiau skonio, galima naudoti saldžiąsias bulves (batatus), kurios pridės šiek tiek saldumo ir papildomos spalvos patiekalui.
  • Bulvių krakmolas: Jei neturite bulvių krakmolo, galima išbandyti kukurūzų krakmolą. Tačiau verta pastebėti, kad kukurūzų krakmolas gali pakeisti tekstūrą, tad eksperimentuokite atsargiai.
  • Kiaušinio trynys: Norint pagaminti veganišką versiją, kiaušinio trynį galima pakeisti linų sėklų gelėle (1 šaukštas sumaltų linų sėklų sumaišytas su 3 šaukštais vandens).

Patiekalo gaminimo patarimai

  • Naudokite ne per daug vandeningas bulves, nes tai padės bandelėms išlaikyti formą virimo metu. Jei bulvės labai vandeningos, papildykite papildomu krakmolu.
  • Bulves geriausia sumalti per smulkų sietelį arba naudoti specialų įrankį, kuris užtikrina tolygią tekstūrą.
  • Viduryje įspausta duobutė bandelėms ne tik suteikia autentišką išvaizdą, bet ir padeda joms greičiau ir tolygiau išvirti.

Kalorijos

  • Bendras kalorijų kiekis: apie 600 kcal (priklauso nuo tikslios ingredientų proporcijos ir porcijų skaičiaus).
  • Kalorijos vienai porcijai: apie 150 kcal.

Ingredientai

    • bulvės
    • bulvių krakmolas
    • kiaušinio trynys
    • druska

    Recepto paruošimas

  1. 1. Pirmiausia išsiverdame bulves (aš naudojau 1 kilogramą bulvių, kartais verdu su lupena, kartais nuskustas, skirtumo nelabai pajaučiau, labiausiai priklauso nuo naudojamos bulvių rūšies).
  2. 2. Išvirtas bulves paliekame, kad atvėstų (idealiausia tai būtų vakarykštes sumalti), sumalame per smulkų sietelį arba naudoju specialų įrankį bulvėms pertrinti.
  3. 3. Tuomet suplojame dubenėlyje bulves, padaliname į 4 dalis (pirštu perbrėžiame).
  4. 4. Tada išimame vieną dalį, tą dalį dedame ant likusių bulvių, į tuščią vietą pilame bulvių krakmolo, tiek kad susilygintų su likusiom bulvėm, jeigu bulvės vandeningos, ne krakmolingos įpilame daugiau bulvių krakmolo, kad verdant bandutes neišsileistų.
  5. 5. Po to įberiame žiupsnelį druskos, įmušame kiaušinio trynį.
  6. 6. Viską išmaišome bei formuojame nedideles "bandeles", viduryje įspaudžiame duobutę. Kuo mažesnės bandelės – tuo man juos skanesnės.
  7. 7. Verdame pasūdytame vandenyje kol iškils į viršų.
  8. 8. Išgriebiame bei patiekiame. Skanaujame!
  9. 9. Santrauka: Šis paprastas "Virtos bulvinės bandelės arba Kluski śląskie" receptas yra klasikinis pasirinkimas ne tik Silezijos, bet ir daugelio lietuvių virtuvėse. Šios bulvių bandelės puikiai dera su įvairiais padažais arba gali būti patiektos kaip garnyras prie mėsos ar daržovių patiekalų. Naudojant vos kelis ingredientus, šiame recepte sukuriamas ypatingas skonis ir tekstūra, kurie tikrai pamalonins kiekvieną gomurį.

Kažkas Naujo

Tokias bandutes vaikystėje mama mums virdavo iš bulvių tarkiu,na kaip cepelinams. Tai buvo skaniausias .patiekalas,pasaka
Atsakyti

Liuda

Mes virdavom pieniska sriuba

Julius Barisevičius

SKANAUS.
Atsakyti

Onutė

Nieko naujo, tik pamiršta sena, bet nereiškia, kad blogai. Labai malonu, kad viskas kas buvo anksčiau vis dažniau prisimenama...
Atsakyti

Grazutė

O kodel vietoj krakmolo netinka miltai?

salve

Mano mama irgi virdavo tokias bandele,užpildavo rūkytų lašinukų spirgučiai.Labai skanu.
Atsakyti

Dalia

Tokias bandutes virdavo močiutė iš likusios tešlos cepelinai,toj pačioj sunkoka tik darydavo mažus skrituliu jūs,uzbalindavo pienu,lapsedavom kaip paršeliai,buvo labai skanu
Atsakyti

Senoviškų lietuviškų patiekalų gerbėja.

Mes darome iš tarkuotų bulvių, suminkytų su virtomis.
Atsakyti

Monika

Tarkuotų bulvių + 1/3 dalis virtų bulvių = labai skanios bandelės su spirgučiais ir grietine
Atsakyti

Gintas

Seilė taškosi, reiks gamintis...
Atsakyti

Aldona

Labai skanu, ačiū, kad prisimename senus laikus.
Atsakyti

Rimas

Mano močiūtė juos vadino parpeliukais(Utenos kr,), dar buvo daromi ir apvalūs ir virdavo piemišką sriubą.
Atsakyti

Raimonda

Dažnai pasigaminu. Paprasta ir skanu. Geras receptas. :)
Atsakyti
Virtos bulvinės bandelės arba Kluski śląskie