Kas yra propolis (bičių pikis), kokia jo nauda mums ir kaip jį vartoti

2021-02-09 Autorius Brolių medus

Kas yra propolis (bičių pikis), kokia jo nauda mums ir kaip jį vartoti
Pirmiausia, norime Jus užtikrinti, kad propolis ir bičių pikis yra vienas ir tas pats dalykas. Propolis yra labiau tarptautinis pavadinimas, o bičių pikis, tai tikras lietuviškas. Paskutiniu metu pastebėjimo vis didesnį susidomėjimą šiuo bičių produktu, tad parengėme Jums išsamų straipsnį remdamiesi įvairiais mokslininkų atradimais. Pakalbėsime apie tai, kas yra propolis, kokia jo nauda žmogaus organizmui ir kaip tinkamai vartoti bičių pikį.

Tikimės, kad tai Jums bus naudinga informacija. Skaitom!

Straipsnis buvo paruoštas remiantis šiais šaltiniais:
- Anjum SI, Ullah A, Khan KA, Attaullah M, Khan H, Ali H, Bashir MA, Tahir M, Ansari MJ, Ghramh HA, Adgaba N, Dash CK. Composition and functional properties of propolis (bee glue): A review. Saudi J Biol Sci. 2019 Nov;26(7):1695-1703. doi: 10.1016/j.sjbs.2018.08.013. Epub 2018 Aug 17. PMID: 31762646; PMCID: PMC6864204.
- Pasupuleti, V. R., Sammugam, L., Ramesh, N., & Gan, S. H. (2017). Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Oxidative medicine and cellular longevity, 2017, 1259510. https://doi.org/10.1155/2017/1259510
- Wagh V. D. (2013). Propolis: a wonder bees product and its pharmacological potentials. Advances in pharmacological sciences, 2013, 308249. https://doi.org/10.1155/2013/308249

Užsiregistravę ir prisijungę vartotojai mato mažiau reklamų

Ingredientai

  • bičių pikis
  • arba kitaip propolis

  Recepto paruošimas

 1. 1. Keletas trumpų ir įdomių faktų apie bičių pikį (propolis).
 2. bičių pikių - propolio nauda
 3. 2. Kas yra propolis (bičių pikis)? Propolis - tai yra bičių pagaminama medžiaga, kaip ir kiti bičių produktai. Bičių pikis yra sudarytas iš vaško, bičių seilių bei kito sekreto ir įvairiausių augalų dervų. Kaip ir daugelio kitų bičių produktų, bičių pikio sudėties mokslininkai dar nėra iki pat galo ištyrę, nes niekas nesekė bitės… Visgi jau seniai pastebėta, kad bitės augalų sakus bei dervas nuo pat jaunų pumpurų renka ir kaupia ant galinių kojų, lygiai kaip žiedadulkes, o po to grįžusios į avilį viską nusiima, sujungia su vašku bei perdirba. Įvairiausių mokslinių šaltinių duomenimis, šis gaminys turi maždaug 180 įvairiausių sudėtinių dalių.
 4. bičių pikis - propolis
  Reklama
 5. 3. Lygiai kaip ir medaus lašas - vienas propolio gabaliukas nuo kito skiriasi ir savo sudėtimi, nes pagrindinį propolio antibakterinį poveikį sudaro augalų dervos, jo specifinis efektyvumas priklausys nuo vyraujančių augalų dervos. Tad pušyne pikis bus vienoks, o pievoje jau jis kitoks.
 6. 4. Kad galėtume atsakyti į klausimą "kas yra propolis?", privalo pasigilinti į jo paskirtį avilyje. Jį bitės pagamina ne dėl to, kad neturi ką veikti. Avilyje propolis labai puikiai atlieka sterilių klijų vaidmenį. Bitės juos tarsi užsandarina visus plyšius bei tarpus, kad labai gerai apsisaugotų nuo matomų ir nematomų priešų: bakterijų, virusų, grybelių, kenkėjų bei įvairių plėšrūnų. Bitės propolį panaudoja kaip antiseptinę, antiparazitinę ir antimikrobinę priemonę.
 7. 5. Nuo 25 iki 45 laipsnių temperatūros propolis būna lipnus, o tirpti pradės pasiekęs 60-70 laipsnių arba net didesnę temperatūrą.
 8. 6. Propolio nauda kiekvieno žmogaus organizmui: Bendrai bičių pikio naudą būtų įmanoma apibūdinti tarsi priešuždegiminę, antimikrobinę bei mažinančią oksidacinį stresą. Propolis savo nauda aplenkia daugelį kitų augalinių preparatų, nes jo sudėtis yra žymiai įspūdingesnė bei turtingesnė. Kam gi naudingas bičių pikis?
 9. 7. Antibakterinis bei antivirusinis poveikis: Tyrimai parodė, kad propolis sugebės sunaikinti virusų RNR, kol jie dar nepateko į ląsteles ir šitaip sugebės pristabdyti jų dauginimąsi. Šis poveikis pastebėtas betiriant įvairiausius virusus, tarp jų ir skirtingus Herpes . Jo poveikiui tyrimų metu taipogi negalėjo atsilaikyti ir labai paplitusios bakterijos: stafilokokai, streptokokai, E. colli ir kitos. Jo veikimo principas yra ganėtinai paprastas: būna suardoma bakterijos sienelė, dalis citoplazmos bei sustabdoma baltymų sintezė, o tai reiškia tik tai, kad bakterija nebegali daugintis.
 10. 8. Fungicidinis poveikis: Fungicidinės savybės yra pastebėtos betiriant populiarius mieliagrybius ir kandidozę bei kitas ligas sukeliančius grybelius. Bičių pikyje esantys polifenoliai bei kitos veikliosios medžiagos pristabdo grybelio dauginimąsi sporomis bei jo plitimą, taipogi padės sugyti žaizdoms.
 11. 9. Priešvėžinis poveikis: Kaip ir įvairūs kiti bičių produktai, bičių pikis turi auglių susidarymą pristabdančių savybių. Jis pristabdo nenormalų augimo ciklą turinčių ląstelių dauginimąsi bei plitimą į kitus audinius, o taipogi paskatina jų apoptozę (savalaikę mirtį) šitaip galimai mažindamas auglio dydį.
 12. 10. Priešuždegiminis poveikis: Dėl jame egzistuojančių flavanoidų, bičių pikis suveikia ir priešuždegimiškai. Jo veikliosios medžiagos, kai patenka į uždegimo židinį jį slopina ir paskatina gijimo procesus.
 13. 11. Kepenų apsauga: Dėl tos priežasties, kad bičių pikis pasižymi gana stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, buvo pastebėta, kad jis gali padėti apsaugoti kepenų pastiles nuo gyvsidabrio toksiškumo, primažina oksidacinį stresą. Bandymuose su pelėmis jis taipogi padėjo apsaugoti kepenis nuo alkoholio daromos žalos.
 14. 12. Antioksidacinis poveikis: Jis, lygiai kaip ir visi antioksidantai, pristabdo laisvųjų radikalų susidarymą. Kadangi laisvieji radikalai yra labai glaudžiai susiję su senėjimu bei ląstelių pažaida, propolis galimai gali padėti atitolinti įvairias su laisvaisiais radikalais siejamas ligas: pvz. Parkinsono ligą, Alzhaimerio sindromą, artritą, vėžinius susirgimus, cukrinį diabetą, širdies bei kraujagyslių sistemos ligas. Jis taipogi padeda palaikyti raudonųjų kraujo kūnelių kiekį, nes primažina lipidų peroksidacijos procesus juose.
 15. 13. Žaizdų gijimo skatinimas: Propolis paskatina kolageno ir kitų žaidų gijimui būtinų medžiagų kaupimąsi sužeidimo vietoje, o taipogi sumažina gijimą stabdančius laisvuosius radikalus. Jis pagerina kraujo cirkuliaciją ir įvairius fermentinius procesus, kurie padės audiniams greičiau atsinaujinti. Be viso šito, jis taipogi padės gyti žaizdoms apsaugodamas jas nuo įvairių mikroorganizmų dauginimosi. Trumpai tariant, bičių pikio vartojimas gali padėti gydyti ir vidines, ir išorines žaizdas.
 16. 14. Kaip vartoti bičių pikį? Bičių pikio vartojimas priklausys nuo to, kokia forma mes jį naudosime. Populiariausia pasaulyje yra naudoti bičių pikį skystame pavidale - ištirpintą aliejuje, vandenyje arba spirite.
 17. 15. Grynas bičių pikis: Neapdorotas bičių pikis kramtomas, tarsi įprasta kramtomoji guma, bet nenuryjamas. Taipogi pikio gabaliuką galite uždėti ant skaudančio danties.
 18. 16. Propolio tirpalas: Vandeninis arba etanolinis propolio tirpalas ganėtinai dažnai yra naudojamas į vidų lašiukų arba įpurškimo būdu. Propolio tirpalą galite įsigyti vaistinėje arba pasigaminti patiems. Kitame straipsnyje "Kaip paruošti bičių pikio ekstraktą." yra pateikaimi trys paprasti bičių pikio vartojimo receptai.
 19. 17. Propolio aliejus: Propolio aliejus tiks išorės žaizdoms gydyti arba lašinti į nosį ir gerklę. Aliejaus taipogi įmanoma yra pasigaminti ir patiems, sumaišius bei pakaitinus gryną aliejų su propoliu santykiu 10:1 arba 20:1. Svarbiausia mišinį kaitinti vandens vonelėje bei palaikyti vidutinę temperatūrą, nes pakaitinus per daug – sunaikinsite dalį veikliųjų medžiagų, o mes to visai nenorime.
 20. 18. Bičių pikis, kaip ir kiti bičių produktai, yra pačios tikriausios bičių dovanos mums. Vartojame saikingai, atsakingai bei pagarbiai. Jos tikrai įdėjo labai daug darbo, kad tai patektų į mūsų namus. Būkite labai sveiki bei laimingi!
Brokolių nauda organizmui ir sveikatai
(1)
Orkaitėje kepti Briuselio kopūstai
(8)