Šokoladinė manų košė

2020-10-11 Autorius Su šaukštu aplink pasaulį

Šokoladinė manų košė
Mano karta tikrai užaugo, valgydama manų košę, ją virė visi: močiutės ir mamos, ji buvo neišvengiama darželių, mokyklų, vaikų stovyklų bei ligoninių raciono dalis. Tuomet nepažinojau nė vieno vaiko, kuris būtų netoleravęs gliuteno (kas išvis buvo girdėjęs tokį pasakymą?), ir nė vieno suaugėlio, kuris būtų sakęs, jog valgyti manų košę yra nesveika. Bet natūralu, kad keičiasi laikai ir to pasekoje auga kitokie vaikai ir kinta požiūriai. Daugybė mažylių alergiški kasdieniniams produktams, o gydytojai manų košę linkę nurašyti į nuostolius.

Aš pati manų košės atžvilgiu esu konservatyvi: manau, kad mūsų prekybos centruose yra žymiai kenksmingesnių produktų už manų kruopas. Todėl retkarčiais be mažiausio sąžinės graužimo išverdu puodą manų košės, kurią pusryčiams ar vakarienei valgo visa mano šeimyna. Dažniausiai tai būna pats paprasčiausias manų košės variantas, pagardinta cukrumi ir cinamonu, o vasarą su uogomis. Bet kartais, pasižiūrėjusi į mūsų šiaurinius kaimynus, ją kiek paįvairinu.

Skandinavai, pirmiausiai suomiai, labai mėgsta manus ir naudoja juos ne vien košei, bet ir, pavyzdžiui, orkaitėje keptiems blynams. Be įprastos, baltos manų košės jie verda ir rausvą (su uogų sultimis) bei šokoladinę manų košę. Regis, pastaroji yra suomių išradimas - bent jau jie taip teigia, sakydami, kad šis patiekalas mažų mažiausia XX a. pradžioje pasirodė. Šiais laikais suomiai šokoladinės manų košės mišinį pardavinėja popierinėse pakuotėse ir nepamiršta pabrėžti, kad jos neturi švedai ir perka šį produktą iš Suomijos. Bet man nelabai suprantama, kodėl reikėtų važiuoti į užsienį, norint išsivirti šokoladinę manų košę, juk be įprastų ingredientų į ją papildomai įdedama tik keli šaukštai kakavos. O savo virtuvėje patiems susimaišyti manų kruopas, cukrų bei kakavą, regis, ypatingų įgūdžių nereikia. Bet aišku, kiekvienam savo.
Reklama

Taigi, pačią svarbiausią ir slapčiausią šokoladinės manų košės gaminimo dalį jau atskleidžiau. Žemiau pateiksiu receptą, pagal kurį manų košę verdu aš, bet jums siūlau naudoti tokį, kokį esate įpratę ir kuris jums labiausia patinka. Mano šeima mėgsta vidutinio tirštumo košę, kai manų kruopų ir pieno proporcija yra maždaug 1:5. Bet jei jums gardžiau valgyti tirštesnę arba skystesnę košę, tai ir virkite kokios norisi. Vienintelis dalykas, kurį primygtinai rekomenduoju - būtinai įdėti į manų košę gerą žiupsnį druskos, nesvarbu, ar košė būtų šokoladinė, ar balta. Druska labai pagerina košės skonį, įdėjus druskos, reikia mažiau cukraus, o saldumas neįkyri. Na, o dėl šokoladinės manų košės, tai atsiminkite, kad į kokybišką šokoladą dažnai dedama jūros druskos. Ir ne be reikalo.

Užsiregistravę ir prisijungę vartotojai mato mažiau reklamų

Ingredientai

  • vanduo: 100 mililitrų
  • pienas: 1 litro
  • manų kruopos: 200 mililitrų (6 valgomųjų šaukštų)
  • kakava: 2-3 valgomųjų šaukštų (aš naudoju kuo tamsesnę) 
  • druska: 0,5 arbatinio šaukštelio
  • cukrus: 3-4 valgomųjų šaukštų (galima naudoti šviesų rudąjį) 
  • sviestas: 2 valgomųjų šaukštų
  Patiekiant:
  • šokolado drožlės, saldžios kakavos granulės, šviežios uogos (pavyzdžiui, braškės ir/ar avietės), pienas ir panašiai

  Recepto paruošimas

 1. 1. Storadugniame puode užviriname vandenį.
 2. 2. Supilame pieną ir kaitiname maždaug iki 80-90 laipsnių temperatūros, tol, kol jis beveik užvirs.
 3. Reklama
 4. 3. Kol kaista pienas, dubenėlyje sumaišome manų kruopas, kakavą, druską ir cukrų.
 5. 4. Pilame į beveik verdantį pieną plona srovele, kita ranka intensyviai maišydami, kad nesusidarytų gumuliukų (aš naudoju plakimo šluotelę).
 6. 5. Po poros minučių košė užvirs, tuomet sumažiname ugnį ir, dažnai pamaišydami (aš naudoju medinį šaukštą), verdame košę maždaug 10 minučių, arba kol ji šiek tiek sutirštės.
 7. 6. Tuomet įmaišome sviestą, patikriname, ar netrūksta cukraus ir druskos, puodą nukaičiame, uždengiame ir paliekame brinkti dar maždaug 10 minučių. Išbrinkusi košė turėtų būti vidutinio tirštumo.
 8. 7. Patiekdami košę, galime ją papuošti ir pagardinti šokolado drožlėmis, saldžia vaikiška granuliuota kakava, o vasarą - šviežiomis uogomis ar vaisiais. Prie manų košės labai tinka stiklinė pieno: suomiai kai kada košę deda į dubenėlį ir pieną supila tiesiai ant jos. Mums gardžiau pieną gerti iš stiklinės, bet jums valia išbandyti visaip :)
 9. 8. Rekomendacija: Daugiau košių receptų rasite: Košės.
Grikiai su daržovėmis, pupelėmis ir sūriu
(2)