Airiškas avienos troškinys

2021-12-07 Autorius Su šaukštu aplink pasaulį

Airiškas avienos troškinys
Pastarąjį savaitgalį ne vieno miesto upė, įskaitant mūsų Vilnelę, nusidažė žaliai - airiai ir jiems simpatizuojantys kitataučiai paminėjo Švento Patriko, Airijos globėjo dieną. Atėjus šiai šventei, visi po pasaulį išsibarstę airiai tampa labai vieningi - puošiasi smaragdinės spalvos kostiumais, vaišinasi airiškais patiekalais, geria airišką alų ir dainuoja airiškas dainas. Nepaisant šios gausios paviršutiniškos atributikos, Švento Patriko diena stiprina airių patriotizmą gerąja prasme, ir kai kuriais atvejais mes iš tiesų galėtume iš jų pasimokyti.

Aš ir mano šeima mėgstame airiškus patiekalus. Iš esmės jie nėra komplikuoti ir, ko gero, nepaliekanti daug fantazijos aukštąjai virtuvei, bet teisingai pagaminti būna išties labai skanūs. Šį kartą nusprendžiau pasidalinti garsiojo airiško troškinio (airiškai stobhach Gaelach), už Airijos ribų labiau žinomo kaip Irish stew arba Irish lamb stew, receptu. Pastebėjau, kad kituose receptuose avieną pakeičią į jautiena, bet tai avienos troškinys, tad jį gaminant avieną pakeisti kitoa mėsa - tai maždaug tas pats, kas kepant bulvinius blynus bulves keisti morkomis, arba burokėliais, arba salierais. Tikėtina, kad iš kitų daržovių iškepti blynai irgi bus labai gardūs, bet bulviniais blynais jų jau nebepavadinsi. Ir vis dėlto viena išimtis yra. Yra sakoma, kad iš pradžių šis troškinys buvo gaminamas su ožkiena, ir tik vėliau, kai Airijoje vietoje ožkų imtos auginti avys, pagrindiniu ingredientu tapo aviena. Taigi, jei po ranka turite ožkienos, galima išmėginti ir senovinį airiško troškinio variantą.  

O štai su daržovėmis nėra viskas taip paprasta. Į troškinį visada yra dedama bulvių ir svogūnų, bet didžiausias klausimas yra: o kaip su morkomis? Senųjų tradicijų šalininkai teigia, kad morkos, kaip ir kiti kartais dedami papildomi ingredientai (porai, pastarnokai, ropės, perlinės kruopos) - tik estetiniais sumetimais atsiradęs balastas, iškreipiantis patiekalo esmę; kita pusė tvirtina, kad į Airiją vėliau atkeliavusios daržovės, o ypatingai morkos, žymiai pagerino troškinio skonines savybes.
Reklama

Šis iki šiol neišspręstas ginčas, suskaldantis airius į 2 stovyklas, virtuvės šefus irgi priverčia rinktis kurią nors vieną pusę. Štai viena garsiausių Airijos šefių Darina Allen pasisako už morkas, o mano labai pamilta Mary Berry savo Klasikinėje virtuvėje patiekia tik "gryną" troškinio versiją. Esu išmėginusi ne vieną šio troškinio variantą, tiek su morkomis, tiek ir be jų. Galiu tik pasakyti, kad net paprasčiausiai paruoštas troškinys labai skanus. Žinoma, reikia mėgti tiek avieną, tiek bulves. Beje, "grynas" variantas nereiškia, kad troškinys visada gaminamas taip pat. Vienas įdomesnių išmėgintų bulvių, kai dalis bulvių panaudojama padažui sutirštinti. Skanu, net labai, tik patiekalas nelabai išvaizdus. Tačiau šį kartą į troškinį dėjau ir morkų - tikriausiai visi mes pasiilgstam saulės ir spalvų šią niekaip nenorinčią pasibaigti žiemą. Tad einame gaminti!

Užsiregistravę ir prisijungę vartotojai mato mažiau reklamų

Ingredientai

    • aviena: 1 kilogramo
    • bulvės: 1 kilogramo
    • svogūnai: 3 (didelių)
    • morkos: 2-3
    • prieskoninės žolelės (petražolės ir/arba čiobrelio šakelė, lauro lapelis)
    • druska
    • šviežiai grūsti juodieji pipirai
    • avienos sultinys: 3-4 puodelių (arba vanduo)
    Patiekimui:

    Recepto paruošimas

  1. 1. Pirmiausia avieną supjaustome didokais gabaliukais.
  2. 2. Bulves, morkas ir svogūnus nuplauname, nulupame ir supjaustome: svogūnus pusžiedžiais, morkas griežinėliais, bulves - riekelėmis, skiltelėmis arba nemažais gabaliukais. Gaminant šį troškinį, nei mėsos, nei daržovių apkepinti nereikia.
  3. Reklama
  4. 3. Tada ant didelio troškintuvo dugno dedame maždaug trečdalį svogūnų, morkų ir bulvių, ant jų - pusę avienos; pabarstome druska bei grūstais pipirais.
  5. 4. Po to dedame pusę likusių svogūnų, morkų ir bulvių, o ant jų - visą avieną. Pabarstome druska, pipirais, dedame prieskonines žoleles.
  6. 5. Viską užklojame likusiais svogūnais, morkomis ir bulvėmis, dar kartą pabarstome druska bei pipirais.
  7. 6. Daržoves ir mėsą užpilame sultiniu ar vandeniu, užviriname ant viryklės, uždengiame dangčiu ir dedame į nelabai karštą (~160 laipsnių temperatūros) orkaitę maždaug 3 valandoms.
  8. 7. Bebaigiant troškinti patikrinti, ar užtenka druskos ir pipirų. Kai mėsa ir bulvės bus visai minkštos, išimame prieskonines žoleles, o troškinį supilstome į dubenėlius ir papuošiame smulkiai supjaustytomis petražolėmis.
  9. 8. Valgant tradiciška patiekti sodos duonos, kuria itin patogu išdažyti troškinio padažą. Skanaus!
  10. 9. Rekomendacija: Daugiau avienos troškinių receptų rasite: Avienos troškiniai.
Troškinta aviena su kopūstais
(1)
Ėrienos troškinys su avinžirniais
(1)
Mėsos troškinys - guliašo sriuba ant laužo
(2)