Kriaušių uogienės receptai: Imbierinė kriaušienė žiemai

2020-10-13 Autorius Su šaukštu aplink pasaulį

Kriaušių uogienės receptai: Imbierinė kriaušienė žiemai
Yra galvojama, kad kiekvienoje pasakoje slypi bent šiek tiek tiesos, o kartais net ir visa didelė riekė pačios gryniausios teisybės. Jei taip, tai dabar pats metas iš naujo paskaityti Brolių Grimų pasaką Narsus siuvėjas (vok. Das tapfere Schneiderlein), dar kitaip žinomą kaip Septynetas vienu smūgiu, o tada išsivirti kriaušienės. Mat anot pasakos puodynaitė kriaušienės, tam tikromis aplinkybėmis turi itin stebuklingų galių: ji gali iš esmės pakeisti kiekvieno žmogaus gyvenimą bei įkvėpti jį patiems narsiausiems žygiams. Ar Jūs dar atsimenate, nuo ko prasidėjo ši garsi istorija? Taip, nuo siuvėjo norų pasmaguriauti. Ir būtent kriaušienę pardavinėjo moteris gatvėje (ganėtinai tradicinis verslo modelis), būtent ją nuo musių gina ir siuvėjas, pirmiausiaų vienu smūgiu nudobęs septynias muses, o po to taip įsidrąsinęs, kad tapo karaliaus žentu ir gavo valdyti pusę karalystės (gana avantiūriškas, bet irgi verslo modelis, kuris buvo pagrįstas įvaizdžio formavimu).

Reiktų pasakyti tiesą, kad čia mes turime vieną problemą: kriaušienė atsiranda tik viename iš lietuviškų pasakos variantų. Net Broliai Grimai šioje pasakos vietojo naudojo žodį Mus, kas lietuviškai labiausiai reiškia vaisių košė. Vokiškame tekste nėra itin tiksliai konkretizuojama, nes panašu, jog pardavėja turėjo ne vienos, o kelių rūšių skirtingas uogienės. Dėl šios priežasties siuvėjas prašė atidarinėti visas puodynes ir, į valias prisiskanavęs skirtingų vaisių košių, kažkurios nusipirko tik labai mažai - tiek, kad pakaktų vos vienai duonos riekelei aptepti. Visai nenuostabu, kad prigauta moteriškė supyko bei išėjo bambėdama!

Tai kaip ir kodėl mūsų lietuviškame tekste atsirado kriaušienė? Atrodo, kad Juozo Balčikonio, kuris Brolių Grimų pasakas į lietuvių kalbą vertė dar tarpukariu, iniciatyva. Man tai atrodo visiškai neįtikėtina, kad garsusis mūsų lingvistas būtų prastokai mokėjęs vokiečių kalbą ir čia netyčiomis padaręs vieną klaidą. Manau atrodo, kad žodis kriaušienė tekste visai neatsitiktinis, o itin kruopščiai parinktas, norint skaitytojui suteikti vaizdingumo, o pasakų pasauliui - daugiau prabangos. 

O dabar pear and ginger jam - imbierinės kriaušienės receptas Jums!
Reklama

Iš nurodytų ingredientų kiekio gaunasi maždaug 1,5 litro kriaušienės, tikslus kiekis priklauso nuo to, kokio tirštumo uogienę norėsite virti.

Ingredientai

    • kriaušės: 1 kilogramo (supjaustome gabalėliais arba riekelėmis, be žievelių bei sėklalizdžių)
    • smulkiai tarkuotas šviežias imbieras: ~10 gramų (arba pagal savo skonį)
    • citrinos žievelės: iš 1 didelės citrinos
    • citrinos sultys: iš 1 didelės citrinos
    • vanduo: 450 mililitrų
    • cukrus: 800 gramų

    Recepto paruošimas

  1. 1. Pirmiausia į puodą (aliuminis čia netinka) sudedame paruoštas kriaušes, imbierą ir citrinos žievelę, taip pat supilame citrinos sultis bei vandenį.
  2. 2. Užviriname bei verdame, kol kriaušės suminkštėja, sukrinta ir po truputį ima težti.
  3. Reklama
  4. 3. Tada suberiame cukrų, išmaišome, dar kartą užviriname ir, kartas nuo karto pamaišydami, verdame tol, kol kriaušienė sutirštėja iki norimos konsistencijos.
  5. 4. Nepamirškite, kad gaminama kriaušienė tirštės ne tik virdama, bet ir vėsdama, tad geriausia ją yra nukaisti tada, kai ji dar būna vos skystesnė, negu norėtumėte.
  6. 5. Jei savo kriaušienę nuspręsite virti plačiame bei nelabai aukštame puode, ji ims tirštėti kiek greičiau ir bus šviesesnės spalvos negu verdant siaurame, aukštame puode, tad tikslaus virimo laiko pasakyti tiesiog neįmanoma - orientuojamės pagal situaciją.
  7. 6. Jei labiau mėgstate uogienę su vaisių gabaliukais, išvirtą kriaušienę galima tuojau pat supilstyti į švarius stiklainius bei užsukti. Bet, nors receptas to ir nereikalauja, uogienę galite sutrinti elektriniu smulkintuvu, kad ji būtų vientisos konsistencijos, arba sutrinti iš dalies (tai yra trinti ganėtinai trumpai, kad liktų šiek tiek kriaušių gabaliukų - aš pati šį kartą pasielgiau būtent šitaip).
  8. 7. Jei kriaušienę nuspręsite trinti, paskui ją dar kartą užvirinkite ir, porą minučių pavirę, supilstome į stiklainius arba kitokius indus. Skanaus!
  9. kriaušienė
  10. 8. Rekomendacija: Daugiau uogienių receptų rasite: Uogienės.
  11. kriaušienė su sūriu